„Репродуктивно насилие“. На рускини се отказват аборти дори по медицински показания

"Репродуктивно насилие". На рускини се отказват аборти дори по медицински показания

Руските власти са натоварени с намирането на решения на демографските проблеми. Така в някои региони местните власти приемат закон, „забраняващ склоняването към аборти“, и насърчават жените да се подлагат на изследвания за плодовитост.

Ученици и студенти са изпращани на прожекции на филма за отказ от аборт „Маминото писмо“, в който се показва процедурата в близък план, пише службата на Радио Свободна Европа (RFE/RL) Сибир Реалии.

„А ако бъдещият президентът на Русия бъде убит в утробата ви?“

Депутатът от Държавната дума от „Единна Русия“ Александър Илтяков нарече жените, които са направили аборт и защитават правото на това, една от причините за войната с Украйна.

„Напълно е възможно сега войната да идва точно от такива събития – когато изкуствено се прекъсва бременността. Кой е този, който изведнъж е решил, че е необходимо да се правят аборти“, казва той пред радио „Комсомолская правда“.

По-рано Илтяков нарече жените, които са решили да направят аборт, „плашила“ и призова рускините „да раждат, докато раждането работи“.

„Кой си мислиш, че си? Кои сте вие? Какво ще стане, ако убиете великия поет Пушкин? Какво ще стане, ако убиете великия учен Ломоносов в утробата на майката? Какво ще стане, ако убиете великия учен Менделеев? А ако убиете Чайковски? А ако в утробата си убиете бъдещия президент на Руската федерация? Това не е ли твърде много за вас, плашила? На кого се заканвате? Замахвате към човечеството. Замахвате към мисията на Бога на земята“, каза Илтяков в интервю за Газета.ру.

Изказването на депутата съвпада с официалната позиция на властите, които търсят решение на демографските проблеми. Руските региони един след друг приемат закони, „забраняващи склоняването към аборт“. В Челябинск и Москва от есента започнаха масово да насърчават жените да си правят тестове за плодовитост.

Филм на аборт в близък план се прожектира пред ученици в Сахалин


Филм на аборт в близък план се прожектира пред ученици в Сахалин

От декември бременните жени в родилните клиники в 16 руски региона, които участват в проекта „Здравей, майко“, ще получат лично писмо от руския патриарх Кирил.

На сайта на проекта се казва, че при приема в болница жените ще получат бебешки ботушки, а при раждането – продукти за грижа за бебето от регионалните власти и кръщелен комплект от Руската православна църква.

В същото време бременни жени се оплакват, че въпреки че в Русия все още не е приет закон, забраняващ прекъсването на бременността, на практика забраната вече е в сила. Държавните и частните клиники отказват да извършват аборти от страх пред Министерството на здравеопазването, дори когато има медицински показания.

„Има цена за прекъсване на бременност, но всъщност те не предоставят услугата“

В 20-ата седмица на бременността 29-годишната Анна от Усоле – град в северната част на Иркутска област, отива на рутинно ултразвуково изследване. Бременността ѝ е била планирана и дългоочаквана.

„Лекарят каза, че има „малки проблеми“ и ме насочи към регионалния перинатален център“, казва Анна.

Центърът диагностицира лимфангиом на шията на плода с размери 2 на 3 см, но не казва, че това е сериозен проблем със здравето на детето. „Прекарахме цяла нощ със съпруга ми в Гугъл, за да разберем всичко за това, а след това задавахме въпроси – отговорите на лекарите трябваше да се вадят с ченгел“, казва Анна.

В крайна сметка със съпруга ѝ решават да прекъснат бременността, но държавната клиника отказа да го извърши.

„Попитах директно лекаря: „При това състояние детето може да се нуждае от грижи през целия живот, нали?“. Той потвърди, но каза, че не може да прекъсне бременността.

„Лекарят ме разубеждаваше да направя аборт, дори започна да ме заплашва: „Ще останете без матка, след една година ще сте твърде стара за естествена бременност“ и други глупости“, казва Анна.

„Извикаха консилиум от лекари, които потвърдиха всичките ни опасения, но също отказаха да прекъснат бременността по медицински показания. Просто ни изпратиха вкъщи с думите: „Ще раждате и ще бъдете наблюдавани от нас“, казва Анна. „Какво е това, ако не репродуктивно насилие?!“

Отива в частна клиника, но и оттам я връщат многократно, за да печелят време – след 22-та седмица не може да се прави аборт.

„Там се запознах с едно момиче, което ми разказа как в платените клиники из целия град са ѝ отказали аборт. На уебсайтовете им има цена за абортни услуги, но всъщност те не ги предоставят. Страхуват се от Министерството на здравеопазването, което не че забранява абортите, но спуска документ с искане да се обезкуражат бременните жени“, казва Анна.

В крайна сметка тя отива в частна клиника в съседния Красноярски край, където все още се правят аборти. „Чувствах се така, сякаш отивам на незаконен аборт.“

„По-лесно е да внушиш нещо „за радостта от майчинството“

Тамара, ръководителка на организация с нестопанска цел, която помага на жертви на домашно насилие (името е променено заради съображения за сигурност), казва, че подобни случаи на репродуктивно насилие не са рядкост. Дори когато става въпрос за жертви на изнасилване.

„Често в центъра ни идват момичета, [на които се оказва помощ] не само след като са били бити, но и след като са били изнасилени от собствения си съпруг. Или вече бивш съпруг, приятел“, казва тя.

„От година насам се сблъскваме с отказ на лекарите да извършват аборт, въпреки че никой не ги задължава по закон“, казва Тамара. „Започват да говорят глупости, казват, че ако е съпругът, това не е изнасилване. И се възползват от нестабилното емоционално състояние на жертвата – по-лесно е да ѝ внушат нещо „за радостта от майчинството“.

Законът за забрана на прекъсването на бременността не е официално приет. През декември 2023 г. Нижегородска област внася в Държавната дума проект за изменение на законодателството в областта на здравеопазването, с който частните клиники се изключват от списъка на заведенията, имащи право да извършват аборти.

От Асоциацията на частните клиники предупредиха, че ограниченията ще доведат до разрастване на сенчестия сектор.

През юли руското правителство не оттегли проектозакона, но отбеляза, че предложената промяна „крие рискове от нарушаване на правото на гражданите на здравеопазване, както и на качествена и достъпна медицинска помощ“, и предложи проектът да бъде преработен.

Работещите с жертви на репродуктивно насилие обаче казват, че отложеното приемане на този закон не променя положението на жертвите – негласните или официалните забрани отдавна са в сила.

Например клиниките в Нижегородска, Курска, Челябинска и Липецка област, Република Татарстан и анексирания Крим напълно или частично отказват да извършват аборти.

В законопроекта е дефинирано и понятието „подтикване към аборт“ и са предвидени големи глоби. „Всъщност това означава, че дори нашата неправителствена организация лесно може да бъде глобена само защото съм закарала жертва от нашия приют до клиника или защото съм ѝ дала списък с центрове, които правят аборт“, казва Тамара.

„Наричали са ме как ли не заради нежеланието да раждам от насилник“

Алина (името е променено), жителка на Якутия, става жертва на побой и изнасилване – от бившия си съпруг.

„През първите месеци след това не бях на себе си, наложи се да прекарам почти месец в болница заради нараняванията си. А медиците се възползваха от състоянието ми – просто ми попречиха да направя аборт. Първоначално казаха, че е твърде късно, което е пълна лъжа – до шест седмици е възможно. След това ме заплашиха с проблеми с репродуктивната ми система. Не бях в състояние да устоя на натиска им. Как ли не ме наричаха заради желанието ми да не раждам от изнасилвач“, разказва тя.

В началото на ноември властите на Хабаровския край обявиха, че ще плащат по 100 хил. рубли за раждане на дете. Плащанията ще получават студентки от 18 до 23 години, които учат в редовните факултети на университетите. През 2025 г. от регионалния бюджет за тези цели ще бъдат похарчени 40 млн. рубли – това ще е стигне за 400 раждания.

През октомври същите „мерки“ бяха предприети от властите на Красноярския край. Студентките в Карелия, които са станали майки преди 25-годишна възраст, също могат да претендират за 100 хил. рубли.

За да се „стимулира раждаемостта“, на младите майки във Воронеж се предлагат по 50 хил. рубли и възпоменателни монети. В Челябинск студентките, които са родили преди 24-годишна възраст, ще получат от държавата един милион рубли.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036