България трябва да развие военния си капацитет, „защото рисковете не са изчезнали“. Забавянето в тази насока не се дължи на икономически трудности, а на политическа неувереност. Това каза премиерът Николай Денков пред ръководителите на службите на военните аташета. Те провеждат конференция в резиденция Бояна в присъствието още на министъра на отбраната Тодор Тагарев и началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов.
Срещата им идва на фона на правителственото решение България да изпрати нов пакет военно-техническа помощ за Украйна. Страната участва в проект за съвместно възлагане на поръчки за боеприпаси във връзка с инициативата на Европейския съюз (ЕС) за осигуряване на 1 млн. боеприпаси и снаряди за Украйна.
„Мирът се постига тогава, когато всеки агресор знае, че ако нападне, ще бъде наказан“, каза Денков.
По думите му повишаването на военния капацитет включва и модернизацията на армията, и развитието на личния състав, и това трябва да се случва едновременно. Трябва да се засили и развитието на приложно-научната дейност във военната област, добави премиерът.
По думите му поне от няколко години насам забавянето в развитието на военния капацитет не се дължи на икономически трудности, а на „политическата неувереност как искаме да се развием в рамките на двата съюза“.
„През последните години България излъчи смесени сигнали към партньорите в ЕС и НАТО. Това пося напрежение и дори разделение в обществото, което е проблем за националната сигурност“, каза Денков.
Допреди седмици президентът Румен Радев и назначеното от него служебно правителство се противопоставяха на изпращането на нов пакет военна помощ, както и на това боеприпаси и оръжия, произведени в България, да достигат до Украйна. Те невярно твърдят, че изпращането на военна помощ въвлича страната във войната.