Румен Гайтански-Вълка и Стоян Мавродиев са напуснали страната?

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg

Прокуратура, антикорупционна комисия и полиция извършват обиски в имоти на бизнесмена Румен Гайтански-Вълка в София. В Кърджали се провежда акция в офиси на фирми, близки до дългогодишния бивш кмет Хасан Азис, проверяващи са влезли и при бившия директор на Българската банка за развитие Стоян Мавродиев.

Според общественото радио акцията е във връзка с разследването на кредит от близо 150 милиона лева, отпуснат на фирма на Гайтански от Българската банка за развитие, за което съобщиха от Антикорупционната комисия в петък.

На улица „Обобрище“ в столицата камион на жандармерията е паркиран пред имота на Гайтански. БНТ пък добавя, че преди дни Вълка и Стоян Мавродиев са напуснали страната.

24rodopi пък информира за влизането на антимафиоти във фирми и обекти от кръга на бившия кмет на Кърджали Хасан Азис. Проверка се извършва в сграда на улица „Булаир“ в центъра на Кърджали, в която е офисът на Ахмед Моллахасан, сочен за „дясна ръка“ на Хасан Азис по отношение на бизнес инициативите на бившия кмет на общината. Моллахасан ръководи бетонов център, в който по документи фигурира и братът на Хасан Азис. Проверява се и фирма „Кристална вода“ на Румен Гайтански – Вълка, която усвоявала в последните години огромни средства в участието си в изпълнението на „Водния цикъл“ и реализацията на други големи строителни проекти.

На 11 юли Хасан Азис заяви, че ДПС „се намира в преломен момент“ след призива на почетния председател на ДПС Ахмед Доган Делян Пеевски и още петима ключови лица от движението да подадат оставка.

Още по темата

14 авг 2024 09:30

31

„Когато председатели на партията започнат да си говорят с писма, това е знак, че има проблем. Когато има разминаване в позициите на председателите, е знак, че има проблем“, каза още той.

БГНЕС припомня още, че на 9 август Комисията за противодействие на корупцията оповести подробности за проверка на предоставен от Българската банка за развитие (ББР) през 2019 г. на „Роудуей кънстракшън“ АД кредит в размер на 148.5 млн. лева.

Обект на разследване са данни за допуснати от длъжностни лица от ББР безстопанственост и присвоявания във връзка с договор, сключен на 17.06.2019 г., с който от банката на „Роудуей кънстракшън“ е предоставен кредит в размер на 148.5 млн. лв., за чието обезпечение е представен сключен договор за доставка на инертни материали от „Пътстройинженеринг“ АД. Основен акционер в последното дружество е „Биомайнинг“ АД. В хода на разследването са установени данни, че и трите търговски дружества в действителност се управляват от българския гражданин Р.Г.

Установено е, че договорът, послужил за обезпечение на предоставения от ББР на „Роудуей кънстракшън“ кредит, е прекратен седмица след подписването му през 2018 г.

В хода на разследването Комисията за противодействие на корупцията е анализирала множество договори между посочените дружества, за да установи разходването на получения от ББР кредит. Налице са данни, че „Кристална вода“ АД получава със заем от „Био майнинг“ АД значителни финансови средства. Установени са данни, че българският гражданин Р.Г. е свързан и с управлението на „Кристална вода“ АД.

От анализа на събраната документация се установява, че „Кристална вода“ АД се явява обезпечител по договор за кредит между „Търговска банка Д“ и ТЕЦ „Варна“ АД от 2019 г., съобщава БГНЕС.

Установено е, че „Кристална вода“ АД погасява задълженията на ТЕЦ „Варна“ АД към „Търговска банка Д“. Налице са данни, че времевият период, в който това е направено, съвпада с предоставянето на заем в размер на 30 млн. лв. от дружеството „Био майнинг“ АД на „Кристална вода“ АД.

Обект на разследване от КПК е и осъществената през м. юли 2024 г. продажба на свързаната с Р.Г. „Пътстройинженеринг“ АД на регистрирано в Кърджали търговско дружество.

От събраните към момента документи и тяхното задълбочено изследване, налице е обосновано предположение за това, че се касае за извършени закононарушения, които са довели до значително ощетяване на ББР, съответно финансовия интерес на държавата.

Действията по разследването на КПК имат за цел да установи цялостния процес от отпускането от ББР на кредита до неговото усвояване от съответните крайни бенефициенти, с оглед на наличието на данни за представена пред банката фиктивна обезпеченост на отпуснатия заем. Проверяват се и неправомерни действия на длъжностни лица – служители на ББР.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

https://www.dnes.bg/