Румен Петков: Имаме всички основания да спрем Македония за ЕС и НАТО

„Да се каже институционално, че непризнаването на българското участие в Илинденско-Преображенското въстание е посегателство върху нашата история“, заяви във Варна лидерът на АБВ

[ad id=“225664″]

Трябват политически преговори на най-високо ниво – да се каже институционално, че непризнаването на българското участие в Илинденско-Преображенското въстание е посегателство върху нашата история и в средносрочна перспектива е предпоставка за териториални претенции. Това каза на пресконференция във Варна лидерът на ПП АБВ Румен Петков, предаде радио „Фокус“ – Варна.

Петков коментира, че в момента явно има стремеж Сърбия да бъде „закопчана отвсякъде“ със страни-членки на НАТО. Неглижирането на българската история от страна на Македония обаче ще даде пълни основания на страната ни да спрем преговорния процес с Европейския съюз и НАТО. „Министерството на външните работи и парламентът трябва да се свържат незабавно с посланика на Македония у нас и да заявят, че се нарушава договора за междусъседство“, добави той.

[ad id=“263680″]

Според Румен Петков втората важна стъпка е съставът на т. нар. Мултидисциплинарна комисия да бъде сменен с хора, които имат обективно отношение към историята, патриоти, хора, които ще се борят за българския национален интерес. Лидерът на АБВ припомни, че по време на тържествата за Илинден миналата година, единствено партията му е алармирала, че министър-председателят и председателят на парламента на Македония са постъпили изключително цинично спрямо историята на България.

„За тях няма Илинденско-Преображенско въстание, а само Илинденско, в което са участвали македонци, турци, гърци, албанци, власи, но не и българи. Тогава всички политически партии и държавни институции си замълчаха. Когато преди два месеца се обяви намерението да се търси името Илинденска Македония, в България реагира единствено политическа партия АБВ“, каза още Петков.

„Ние от АБВ твърдим, че е изключително груба грешка България да не участва в разговорите с Македония за името на държавата. Т.е. да си останат разговорите единствено между Гърция и Македония. Когато излезе вторият вариант със Северна Македония ние предупредихме, че това е предпоставка за посегателство срещу нашата история и бъдещи териториални претенции“, добави той.

[ad id=“236993″]

Лидерът на АБВ отбеляза още, че от БСП енергично са подкрепили идеята за Северна Македония, ВМРО и ГЕРБ също, а вчера и Корнелия Нинова, и Красимир Каракачанов са преповтаряли аргументите, които партията е изложила преди един месец.