Румъния иска да запълни земеделския вакуум, оставен от войната

Румъния иска да запълни земеделския вакуум, оставен от войната

Снимка: Tom Stoddart/Getty Images

Като един от водещите земеделски производители в Европейския съюз Румъния се мобилизира, за да запълни част от вакуума, оставен от руските и украинските износители.

Конфликтът в Украйна засегна сериозно селскостопанския и хранителен сектор на ЕС, но остави особено силен отпечатък върху Румъния, която граничи с Украйна, пише EurActiv Румъния.

Това постави страната в челните редици за запълване част от липсите, оставени от руските и украинските износители.

Според земеделския министър Адриан Чесною макар че Румъния вече е включила разпоредби, за да подобри устойчивостта на сектора, страната възнамерява да се придвижи с още една стъпка напред.

„Много неща, които обхванахме [в плана за Обща селскостопанска политика], са свързани със съответните рискове. Преди войната вече имахме енергийна и газова криза, която влияеше на резултатите“, казва той за изданието.

Планът, който излага подробно начина, по който Румъния възнамерява да изпълни 9 цели, засягащи целия ЕС, на реформираната Обща селскостопанска политика (САР), бе предаден в Брюксел само дни, след като Русия нахлу в Украйна, но е подготвен преди инвазията.

Още по темата

Правителството сега обмисля подхода си към плана и селскостопанската политика на страната вероятно ще бъде значително повлияна от войната в Украйна.

Румъния набляга най-вече върху преработката на храни, отделяйки конкретно финансиране за увеличаване капацитета в тази област.

В същото държавният секретар на министерство на земеделието Сорин Моисе казва, че площите, които ще бъдат засети със слънчоглед в няколко области на Румъния, ще бъдат по-големи тази година.

Силна група земеделци от областта Муреш в централната част на страната са решили да се преориентират от отглеждане на захарно цвекло към слънчоглед. Групата сега цели да създаде най-голямата фабрика за преработка на слънчоглед в Румъния.

Моисе добавя, че страната продължава да подкрепя обсъжданията по продоволствената сигурност, които се случват в по-голям мащаб в ЕС, както и решенията за одобряване на дерогация за засаждане на култури в райони, останали незасети за биоразнооразие.

„Засега няма причина за тревога. Но трябва да бъдем много внимателни и да видим дали можем да си позволим да оставим 4% от земеделската земя незасята, дали можем да си позволим да намалим броя на торовете и пестицидите и дали прилагането на тези мерки няма неблагоприятно да се засегне производството на зърнени култури и, най-вече, да гарантираме земеделско-хранителната сигурност на гражданите на ЕС“, предупреждава той.

Депутатът Алин Митуца подчертава, че Румъния трябва да се стреми да произвежда повече протеинови култури заради влиянието на конфликта върху зърнените култури, използвани за храна на животните.

Той подчертава и нуждата от разработване на алтернативи на торове, за чието производство е нужно природен газ – нещо, което е особено важно в контекста на растящите цени на газа и нуждата да се намали зависимостта на ЕС от изкопаемите горива на Русия.

Въпреки че е един от най-големите производители на природен газ в ЕС, Румъния е сериозно засегната от проблеми в сектора с торовете, тъй като най-големите производители на химически торове в страната спряха производството или заради правни въпроси, или заради високата цена на газа.

https://www.investor.bg/