От 1 януари 2025 г. Румъния и България може да станат пълноправни членове на Шенгенското пространство. Това каза унгарският министър Виктор Орбан в петък. Официалното решение за това ще бъде взето на 12 декември, добави той.
Новината идва след неофициалната среща в Будапеща, на която присъстваха България, Румъния и Австрия – която все още се противопоставя на пълноправното присъединяване на двете държави към Шенген. Миналата годинa заради това Румъния и България бяха приети в зоната само частично – по въздух и вода.
Тогава основното изискване на Виена за пълноправно приемане на София и Будапеща в зоната за свободно движение беше по-добър контрол на външните граници и ограничаване на броя на влизащите в Европейския съюз (ЕС) бежанци.
След срещата председателката на Европейската комисия (EK) Урсула фон дер Лайен също потвърди, че преговорите с Австрия са преминали успешно.
„Приветствам положителния резултат от неофициалните дискусии в Будапеща днес. Следва официалното решение на Европейската комисия.
Нека през 2025 г. Шенген стане по-силен“, написа тя в X.
Унгарският министър-председател Виктор Орбан каза, че същинското влизане в сухопътния Шенген може да се осъществи на 1 януари 2025 г. Официалното решение обаче ще бъде обявено на 12 декември на Европейския съвет в Брюксел, когато ще гласуват и държавните и правителствените ръководители на ЕС, добави той.
Във вторник премиерът на Румъния Марсел Чолаку каза, че София и Будапеща ще бъдат приети изцяло Шенген от следващата година. Еврокомисарката, отговорна за това, Илва Йохансон, също потвърди, че няма причина двете държави да не бъдат приети.
В началото на октомври унгарският премиер Виктор Орбан предложи решението за пълноправно членство на България и Румъния в Шенген да бъде одобрено до края на годината. Това е част от програмата на унгарското ротационно председателство на Съвета на ЕС, което страната пое на 1 юли.
България и Румъния се намират на основни маршрути за нелегална търговия с оръжие и трафик на наркотици и хора. Въпреки това ЕК вече съобщи, че разследване е показало, че те покриват критериите за присъединяване към Шенген.