Русия отказа да поеме отговорност, ако доставките на газ за Европа прекъснат

Русия отказа да поеме отговорност, ако доставките на газ за Европа прекъснат

Снимка: Bloomberg L.P.

Русия има интерес в това да продължат без прекъсване газовите потоци към Европа и ако се появят някакви рискове от прекъсване за транзитните потоци през Украйна, тогава Украйна ще бъде отговорна за това, изтъква руското министерство на енергетиката, цитирано от Bloomberg. 

Още по темата

„Бихме искали да подчертаем и предупредим, че всякакви прекъсвания или провокации на помпените станции са сфера, за която са отговорни служителите на Украйна“, заяви заместник-министърът на енергетиката на Русия Павел Сорокин.

Украинският газопреносен оператор LLC Gas TSO предупреди руската енергийна компания „Газпром“ в писмо, че вижда рискове за транзита на руски газ към Европа, споделя Сорокин. В писмото са посочени четири помпени станции по транзитния маршрут, при които може да има прекъсвания, добавя той.

Руските военни сили обаче контролират само две от тях и могат да гарантират тяхната сигурност. По този начин рисковете от прекъсване съществуват само за останалите две станции, които се контролират от Украйна, посочи още Сорокин.

Изявлението на руския зам.-министър на енергетиката отразява опасенията на европейските страни за евентуално прекъсване на газовите доставки от Русия.

Руската федерация е отговорна за около 30% от доставките на природен газ в Европа, като последният се стреми да намали своята зависимост от руския газ чрез алтернативни източници и чрез подобряване на ефективността и употребата на повече възобновяеми енергийни ресурси.

По-рано в сряда говорителят на Кремъл Дмитрий Песков каза, че Русия може да преосмисли ангажиментите си за енергийните доставки в светлината на санкциите, наложени след нейната инвазия в Украйна. Преди него вицепремиерът Александър Новак предупреди, че Русия може да спре доставките по съществуващия газопровод „Северен поток 1“ към Германия.

Потоците руски газ през Украйна продължават в съответствие с транзитния договор и надхвърлят 109,5 млн. куб. м на ден в сряда. Общите потоци от Русия към границите на Европейския съюз (ЕС) се възстановиха през последните няколко седмици от най-ниските си нива в началото на годината.

https://www.investor.bg/