Русия слага край на оперативната пауза в Украйна

Русия слага край на оперативната пауза в Украйна

Снимка: Bloomberg LP

Руският министър на отбраната Сергей Шойгу нареди на руската армия в Украйна да предотврати възможността за украински ракетни удари и артилерия в Донбас и други региони, става ясно от публикация на Министерството на отбраната на Русия във Facebook. Шойгу е направил инспекция на военните сили в южните и централните части на фронта.

Наблюдателите коментират, че Русия се прегрупира и слага край на оперативната пауза, която беше обявена от президента Владимир Путин след превземането на Северодонецк и Лисичанск. От Института по изследване на войната (ISW) коментират обаче, че Москва не промени командната структура на частите си в Украйна – начело остават генерал Сергей Суровикин и полковник Александър Лапин. Според анализаторите това е странно решение и на толкова малка зона на операциите е необходим един командавщ. Това може да доведе до проблеми за руската армия в следващите месеци, посочват още от организацията. 

Москва се готви към по-агресивна фаза на войната, пише New York Times. В Украйна обаче виждат в тези коментари опит на руските власти да бъдат инициирани мирни преговори, на които да бъдат изтъргувани южните части на страната.

През юли се активизира и набирането на доброволци за военната операция на територията на Русия. Плановете са по пози начин Москва да набере между 30 хил. и 40 хил. души на възраст 18-60 години. Не се изисква военен опит и след 30 дни подготовка те ще бъдат изпращани в Украйна, пише Института за изучаване на войната (ISW).

Експертите посочват, че обещаните заплати за доброволците са 3000 долара на масец и бонуси.

Още по темата

В последните дни с помощта на западното въоръжение Украйна подложи на масиран обстрел руски военни цели – има съобщения за разрушени десетки складове за оръжие, както и командни центрове, разположени  на територията на страната. Данни на НАСА показват съществено намаление на топлинни аномалии по боевата линия в Донбас, което от ISW обясняват с унищожените складове за боеприпаси, както и с паузата, която обявиха руските военни. 

Тактиката на украинските военни към този момент е именно унищожаване на складове с боетехника, коментира министърът на отбраната на Украйна Алексей Резников пред ВВС. Според него ситуацията се е променила съществено, след като са получили въоръжение по стандартите на НАТО.

Руските военни обаче извършват ответни удари по редица градове – Виница, Николаев, Днепро и Одеса. По цели във Виница, сред които и по Дома на офицера, който въпреки името си е търговски център с банков клон и ателиета за художествени дейности, бяха изстреляни ракети „Калибър“ от подводница в Черно море. Москва обясни, че в Дома на офицера в този момент се е провеждало заседание на украински военни, което е причината за обстрела.

Украйна трябва да разруши Кримския мост, ако иска да осободят окипураните си южни територии, твърди генерал-майор Дмитро Марченко от Въоръжените сили на Украйна. Това е тактическа цел – през съоръжението над Керченския пролив Русия извършва доставки за своите военни части.

Марченко обяснява, че основното изискване, за да бъде разрушен този мост са далекобойни оръжия с обсег от 300 километра.

Унищожението на Кримския мост ще затрудни доставките на руските военни, но няма да ги преустанови напълно, защото в момента в региона има множество големи десантни кораби, които могат да бъдат използвани като фериботи, посочва УНИАН. Марченко обаче коментира, че мостът няма да бъде единствената цел на украинските военни в тази операция.

През юни украинското разузнаване съобщи, че е получило подробната техническа документация на съоръжението.
В началото на юли бившият върховен командващ на Съюзното командване по операциите на НАТО генерал Филип Брийдлав посъветва Украйна да разруши Кримския мост. Пред британското издание The Times той обясни, че това може да стане чрез получените ракети „Харпун“.

„Кримският мост е легитимна цел“, коментира  тогава генералът.

Но досега властите в Киев заявяват, че Кримският мост не е цел, защото се опасяват от ответния удар на руснаците, включително и използването на ядрено оръжие. Все пак съоръжението може да стане цел за украинците при опитите за деокупацията на Крим, коментират от институциите. Кримският мост е незаконно съоръжение в териториалните води на Украйна, коментира съветника на намалника на кабинета на украинския президент Алексей Арестович.

Кримският мост е съоръжение с два успоредни моста – автомобилен и железопътен. Автомобилното движение беше пуснато през 2018 година, а в края на 2019 година по него тръгнаха и влакове. Дължината на автомобилното трасе е почти 17 километра, а на железопътното – малко над 18 километра. Той свързва град Керч на Кримския полуостров с Краснодарския край на територията на Русия.

Целта на моста е създаване на независима от Украйна сухопътна връзка с Кримския полуостров след анексирането през 2014 година.

https://www.investor.bg/