Снимка: Oliver Bunic/Bloomberg |
Русия е отворена за дипломатическо взаимодействие с други държави, особено в настоящия етап. Това заяви руският посланик във Вашингтон Анатолий Антонов по време на прием по случай предстоящия в неделя ден на Русия.
Той коментира, че отношенията между Вашингтон и Москва са достигнали „критична точка, а двустранният диалог е в застой“.
„Руско-американските отношения, които през последните няколко години са в дълбока криза, достигнаха критична точка“, смята Антонов, цитиран от БГНЕС.
Думите му може да се приемат като обобщение на сегашните взаимоотношения на Русия с по-голямата част от света, след като на 24 февруари тази година руският президент Владимир Путин нареди началото на т. нар. „специална военна операция“ в Украйна.
Предупрежденията на Запада не успяха да спрат плановете на Москва в Украйна – каквито и да са те – и войната продължава вече трети месец.
За периода много западни компании и граждани напуснаха Русия, западните страни наложиха редица ограничения и санкции, за да изолират икономически и финансово агресора, но това не му попречи да продължи с бомбардировките и навлизането в Украйна.
В събота (11 юни) Украйна съобщи за смъртта на още 24 деца в Мариупол, като към момента има общо поне 287 загинали деца от началото на инвазията. Над 492 деца са били ранени по време на военните действия.
Малко по-късно същия ден британското министерство на отбраната заяви, че руската войска, разположена около Северодонецк, не е успяла да навлезе в южната част на града към петък. „Ожесточените сражения по улиците продължават и вероятно и двете страни търпят голям брой жертви“, посочват от министерството.
Междувременно Русия продължава със заплахите за ответни действия. Външното министерство на страната съобщи, че отговорът на Москва на струпването на силите на НАТО в Полша ще бъде пропорционален, пише Ройтерс.
„Отговорът, както винаги, ще бъде пропорционален и подходящ, с цел да се неутрализират потенциалните заплахи за сигурността на Руската федерация“, коменитира Олег Тяпкин, ръководител на звеното във външното министерство, отговорно за взаимноотношенията на страната с Европа.
Единствено Китай може да протегне ръка, но това няма да е без цена
Към момента Пекин изглежда като единствения възможен съюзник на Москва – президентът на Китай Си Дзинпин споделя същата враждебност към НАТО и Запада, каквито и Путин.
Основната грижа на Си Дзинпин обаче е друга, а именно просперитет и сигурност за Китай.
Заложената цел за икономически растеж е 5,5% за 2022 г. Към момента страната все още се затруднява да се възстанови от пандемичните спадове. В събота няколко квартала в Шанхай отново са затворени заради провеждането на масово тестване за коронавирус, обхващащо 2,7 млн. души.
Засега Китай показва много голяма политическа солидарност с Москва – като цяло търговията между двете страни се увеличи, увеличени са и финансовите трансакции, които не използват долари или евро.
В петък Русия и Китай откриха нов трансграничен мост в Далечния изток с надеждата той да подкрепи още повече търговията между страните.
Мостът, свързващ руския град Благовешченск с китайски град Хъйхъ над река Амур, е дълъг малко над един километър и струва 19 млрд. рубли (342 млн. долара).
В същото време Пекин не продава оръжия и части за самолети за Русия. Нещо повече – страната вероятно ще постави висока цена на своята подкрепа. Според анализатори Китай ще поиска да бъде ограничен износът на руско оръжие към Индия – най-големият враг на Китай в Хималаите. От години Индия е най-големият купувач на руско оръжие, сочат данните на Института за проучване на мира, базиран в Стокхолм. Това може да не е по вкуса на китайците, но за Русия е печеливш бизнес.
Като цяло Китай е страна, която е обсебена от желанието да коригира историческите унижения срещу себе си и да запази своите позиции на глобален лидер. Времената, когато СССР превъзхождаше Китай, са отминали отдавна и Путин едва ли си се е представял в точно тази роля – на „втора цугулка“, нападайки Украйна в края на февруари.