Снимка: Bloomberg LP |
Русия прикани Индия да инвестира в развитието на петролния и газовия сектор. Страната се въздържа при гласуването на резолюцията, която осъди военната инвазия на Москва в Украйна, пише Ройтерс.
„Интересуваме се да привлечем инвестиции от Индия към руския петролен и газов сектор, както и към увеличаване на броя на руските компании, които продават в Индия“, коментира първият вицепремиер на Русия Александър Новак.
Руската икономика е изправена пред сериозни изпитания на фона на тежките санкции, наложени от Запада заради войната в Украйна. В допълнение ЕС изглежда решен да намали силно зависимостта си от руските енергоносители в следващите години. Така Моксва ще загуби най-големия си пазар на газ и ще трябва да търси алтернативи.
По данни на Международната агенция за енергетика (МАЕ) през 2021 г. Русия е изнесла към 155 млрд. куб. метра газ за Европа, както и към 10 млрд. куб. метра за Китай, но плановете са през следващото десетилетие да увеличи експорта си към Поднебесната империя до около 48 млрд. куб. метра годишно. За целта обаче трябва да изгради газопроводи към Китай.
Досега Индия не разчита много на руския природен газ.
Русия изнася петрол и петролни продукти на стойност 1 млрд. долара годишно за Индия. По данни на индийската статистика страната внася едва 2% от петрола, който потребява, от Русия. Но растящите цени са голям проблем за Индия, защото страната внася около 85% от петрола, който потребява.
През миналата седмица САЩ забрани вноса на руски петрол. Великобритания предприе същата стъпка поне до края на 2022 година. В първите дни това решение разклати сериозно петролните пазари, тъй като Русия е вторият по големина износител на петрол в света, и цената на европейския сорт Брент се повиши за кратко до ниво от близо 140 долара за барел. След това обаче търговията се успокои и цената днес (14 март) доближава 110 долара за барел.
В търсене на нови пазари Русия позволява на индийски държавни компании да инвестират в петролни и газови полета на територията на страната, допълва още Ройтерс. В отговор и руски фирми навлизат в Индия – „Роснефт“ например купи мажоритарен дял от рафинерията Nayara Energy.