Руската дезинформация срещу западните ваксини имаше обратен ефект

Руската дезинформация срещу западните ваксини имаше обратен ефект

Снимка: Bloomberg LP

Владимир Путин е един от най-ярките отсъстващи от климатичната конференция на ООН (COP26) в Глазгоу, докато Русия се бори с ежедневни рекорди при жертвите от коронавируса. Едноседмичното недопускане до работните места, което президентът одобри до 7 ноември, е най-близкото до пълния локдаун от първите дни на пандемията насам. Тук има тъжна ирония. Въпреки разработването на една от първите ваксини, Русия е с едно от най-ниските нива на ваксинация сред големите икономики и, според анализ на FT, с едно от най-високите нива на пандемична смъртност.

Тази нерадостна съдба отразява лошото справяне на властите, общественото недоверие и дезинформацията, която урони доверието във ваксинацията и подхрани конспиративни теории, пише Financial Times в редакционен коментар.

Още по темата

Сравнявайки данните за смъртността с историческите тенденции, анализът на FT сочи, че Русия е регистрирала 753 000 смъртни случая над обичайното по време на пандемията до края на септември. Това е вторият най-голям брой след САЩ в абсолютно изражение и трето място на глава от населението след Перу и България.

Една от причините е, че Путин не е склонен да поеме отговорност за локдауни. Затварянето през пролетта на 2020 г. изпрати икономиката в рецесия и влоши рейтинга му преди референдума за конституционни промени, които биха могли да удължат управлението му до 2036 г. Властите отложиха повторното налагане на строги ограничения с 18 месеца, въпреки втората вълна миналата есен, докато скорошният скок не ги принуди.

Кремъл не е склонен да харчи пари, за да помогне на бизнеса и хората в случай на локдауни или други ограничения.

Лидерският вакуум доведе до някои нелогични решения на министрите. Някои ненаучни мерки, като например изискването за носене на ръкавици на обществени места в Москва, отпаднаха, уж защото са си свършили работата. Други, които имаха смисъл – като цифров сертификат за посещение на ресторанти и барове – бяха отхвърлени, защото бяха непопулярни. Смесените сигнали направиха фаталистичните руснаци по-малко склонни да приемат коронавируса насериозно.

След надпреварата за разработване на ваксината „Спутник V“ обаче Русия се оказа много назад по ваксинация. Само 33% от населението е получило две дози. Независимата социологическа агенция „Левада“ установи наскоро, че 45 процента от руснаците „не са готови“ за игла.

Съмненията относно ваксините отчасти отразяват недоверието към държавата, датиращо от предсъветските времена.

Колебанието за ваксиниране вече беше широко разпространено преди пандемията, като случаите се увеличаваха. Бързането за пускане на „Спутник“ преди приключването на мащабни клинични тестове допълнително накърни доверието. Властите се борят да противодействат на убеждението сред руснаците, които имат коронавирус, че естественият имунитет сега прави ваксинацията ненужна.

Но фалшивата демокрация и раболепните пропагандни медии от ерата на Путин само засилиха недоверието и склонността да се вярва в конспирации. Проучването на Левада показа, че 61% от анкетираните са съгласни, че коронавирусът е „нова форма на биологично оръжие“. Всеки, който смята, че вирусът е създаден от човек, е малко вероятно да гледа на ваксините като отговор.

Критиката към чуждестранните ваксини от страна на Путин и държавните медии, предназначена да подкрепи „Спутник V“, вместо това накара много руснаци да мислят, че ако международните продукти не са добри, то родното производство със сигурност е още по-лошо. В доклад на ЕС от октомври се казва, че систематичната дезинформационна кампания на руските медии, целяща да всее съмнения относно ваксините на запад (с материали на европейски уебсайтове на множество езици, включително руски), е имала обратен ефект.

По този начин, освен че причини хиляди смъртни случаи, които можеха да бъдат избегнати, Москва предаде собствените си учени, които се обединиха, за да създадат ваксина. В една демокрация лидерите, отговорни за подобна ситуация, рано или късно биха платили висока цена на избори. За съжаление Русия на Путин не работи по този начин.

източник https://www.investor.bg/…………