Руският бизнес представи план за избягване на дефолт по международни дългове

Руският бизнес представи план за избягване на дефолт по международни дългове

Снимка: Bloomberg

Лоби на едрия руски бизнес представи план за осигуряване на плащания по облигации като защита срещу дефолт, тъй като някои от най-големите корпорации в страната изпитват трудности да изпратят средствата до инвеститорите, съобщава Bloomberg.

Компании, сред които производителят на стомана „Северстал“ и руските железници, са пропуснали купони по външния си дълг, след като международни банки са забавили обработването на сумите от страх да не нарушат международни санкции, наложени срещу Русия заради инвазията в Украйна.

За да избегне вълна от кръстосан дефолт и замразяване на чуждестранни активи, Съюзът на индустриалците и предприемачите предлага въвеждането на ролята на агент по плащанията и регистър на международните облигации. Функцията ще бъде възложена на базирания в Москва Национален депозитар за сетълмънт чрез вот на притежателите на облигации, казва организацията в писма, изпратени до гуверньора на Руската централна банка Елвира Набиулина и министър-председателя Михаил Мишустин.

Целта ще бъде да се избегне ситуация, при която международни кредитори могат да обявят дефолт по даден дълг, ако плащанията към тях са забавени, и да спечелят замразяване на международните активи на дадена компания. Има риск, че това „далеч ще надвиши размера на дълговото задължение, да не говорим за купона и лихвените плащания по него“, казва съюзът.

Чуждестранни лица може също да получават плащания по облигациите по специални сметки в чужда валута на руски банки заедно с правото да продават облигации на финансовото министерство или агента си, предлага съюзът в писмото си, което е видяно от Bloomberg, а първо е съобщено за него от вестник „Комерсант“.

Не е ясно дали предложенията ще бъдат приети. Представители за медиите на правителството и Руската централна банка заявиха, че писмата са получени и ще бъдат проучени.

„Всички компании искат да плащат на местните инвеститори, въпросът е какво да правят с чуждестранните“, казва Дмитрий Дорофеев, портфейлен мениджър в Alfa-Capital Management Company в Москва, която управлява активи за около 4 млрд. долара. „Много износители са изправени пред риск от кръстосани дефолти и замразяване на активи“.

По отношение на промяната на условията по дълга чрез гласуване на облигационерите „всеки случай ще бъде уникален“, тъй като всяка облигация има различен праг, казва той.

„По много заеми делът на руските притежатели е над 50%“, казва Дорофеев. „Има много компании, които ще могат да направят промените и да направят всичко законно“.

https://www.investor.bg/