Руският петрол става все по-нежелана стока*

Руският петрол става все по-нежелана стока*

Снимка: Bloomberg LP

Руски танкери кръстосват около пристанищата, а суровината, която превозват, става все по-нежелана, пише Financial Times. Търговците се въздържат от покупката на руски петрол и природен газ на фона на дискусиите, които се водят между САЩ и Европа за забрана за техния внос.

През миналата седмица по море са тръгнали 77 танкера, собственост на „Совкомфлот“. По данни на FT един от тях – NS Champion, е акостирал на пристанище в Шотландия, но скоро след това е бил пренасочен към Дания. Седем танкера с руски втечнен газ са били пренасочени от началната си дестинация, сочат данни на единот участниците на пазара GasLog.

Още по темата

Вече стана ясно, че САЩ прекратяват вноса на руски петрол и газ във връзка с атаката срещу Украйна. Това означава, че руските суровини няма да бъдат приемани на американски пристанища, посочи държавният глава.

По думите му решението е взето след консултации със съюзни и партньори по света, „най-вече в Европа“. Байдън наблегна на това, че е необходимо поддържането на единна позиция както в рамките на НАТО, така и сред европейските партньори.

На ниво бизнес две големи компании – Shell и BP, също вече заявиха, че няма купуват руски енергоизточници. Френската Total също коментира, че нейните търговци много скоро ще ги последват.

В края на миналата седмица Shell купи товар руски петрол и си спечели острата критика от страна на украинския министър на външите работи Дмитро Кулеба. От компанията уточниха, че ще внесат печалбата от тази сделка в специален фонд в подкрепа на Украйна.

Заради липсата на интерес към руския сорт „Уралс“ цената му изостава спрямо останалите блендове на пазара – Брент и американския лек суров петрол. В понеделник (7 март) руският петрол се търгуваше за малко над 94 долара за барел на борсата в Санкт Петербург. Европейският Брент тогава достигаше цена от малко над 120 долара за барел.

Ситуацията вече започва да се отразява на европейските пазари на горива и се появяват сигнали за недостиг – търсенето във Великобритания се повишава, растат и цените на дизела, посочва Bloomberg.

На този етап няма проблем с доставките на петрол за българската рафинерия в Бургас. Неин собственик е руската „Лукойл“, но през своята дъщерна компания Litasco, регистрирана в Швейцария, коментира пред Народното събрание днес премиерът Кирил Петков. Вицепремиерът и министър на регионалното развитие Богдан Караджов припомни пред депутатите, че ЕС наложи санкции на руските кораби, но петролните танкери се ползват с изключение.

*Актуализирано с решението на САЩ за прекратяване на доставките.

https://www.investor.bg/