Привърженици на сръбски футболен клуб кацат на летището в Кишинев в понеделник. Правят си снимки за спомен със знаме, съчетаващо руския и сръбския трибагреник, настроението им е приповдигнато. В четвъртък предстои техният отбор „Партизан“ Белград да изиграе мач срещу молдовския „Шериф“ Тираспол.
Посрещат ги обаче с неочаквана новина – молдовските власти не им разрешават да влязат в страната. Групата футболни фенове прекарва нощта на летището и още на следващата сутрин е качена на първия полет обратно за Белград.
Историята се повтаря ден по-късно, този път обаче с боксьори от Черна гора. Граничните власти отказват и на тях достъп в страната и ги качват на първия възможен обратен полет.
Обяснението на молдовските власти не съдържа много подробности. Те казаха, че сръбските и черногорски граждани не са били пуснати в страната, защото не са притежавали необходимите документи и не са могли да обосноват целта на пътуването.
Двата случая обаче дойдоха само дни, след като молдовската президентка Мая Санду съобщи, че Русия подготвя държавен преврат в Молдова. По думите ѝ той трябва да бъде осъществен с помощта на военни диверсанти, представящи се за цивилни. Има ли връзка между върнатите спортисти и привърженици от Западните Балкани и информацията за руски заговор?
„Реална опасност за държавността“ и един футболен мач
Мачът между клубовете на „Партизан“ Белград и „Шериф“ Тираспол ще се проведе в четвъртък, но при празни трибуни. Това съобщи във вторник по обяд Молдовската футболна федерация, като обясни, че това е решение на молдовските власти.
В съобщение, изпратено до клуб „Партизан“, от федерацията казаха, че са получили писмо от Службата за разузнаване и сигурност на Молдова, според което има „реална опасност за държавността на Република Молдова “ и затова мачът не може да се проведе пред публика.
Паралелно с това от сряда до петък в молдовската столица Кишинев се провежда международния боксов турнир „Pavel LUSCESCHII“. В него обаче няма да участват петимата боксьори от Черна гора, които бяха върнати веднага след пристигането им в Молдова.
„За съжаление, участието на нашите боксьори в международния турнир приключи, преди да е започнало“, написаха във Фейсбук страницата си от боксовия клуб в Будва.
Планът за държавен преврат
Въпреки че молдовските гранични власти казаха, че спортистите от Черна гора и привържениците на „Партизан“ не са били допуснати, тъй като не са отговаряли на „условията за влизане“ в Молдова, в молдовските медии се появиха въпроси дали това е цялата причина.
В неделя, само ден преди пристигането на сръбските фенове, президентката на страната Мая Санду каза, че страната е получила от украинските тайни служби информация за руски заговор за сваляне на властта в Молдова. По думите ѝ той е включвал използването на хора извън страната за насилствени действия.
„Материалите съдържат инструкции за правилата за влизане в Република Молдова на граждани на Руската федерация, Беларус, Сърбия и Черна гора“, каза тогава Санду.
Заедно с подготвени молдовски граждани те е трябвало да свалят настоящото правителство, като атакуват държавни сгради, взимат заложници и маскират всичко това като протестни действия на опозицията. Крайната цел според Санду е била да бъде инсталирано ново правителство, контролирано от Русия.
Реакциите на Сърбия и Черна гора
След връщането на сръбските и черногорски граждани последваха реакции на представители на двете държави.
Външният министър на Сърбия Ивица Дачич отрече сръбски граждани да участват в подривни действия в Молдова и поиска от молдовските власти спешно да предадат цялата информация, с която разполагат. По думите му Сърбия не е получавала от Молдова никакви известия за подобна сръбска връзка в евентуален заговор за преврат.
„Сърбия търси всякаква информация, така че да попречи на който и да било от Сърбия да участва във въоръжени и насилствени действия навсякъде по света, което е строго наказуемо според нашето законодателство“, каза Дачич, цитиран от балканската служба на Радио Свободна Европа.
Дачич добави още, че няма да позволи да пострада репутацията и приятелските отношения на Сърбия с Молдова.
От своя страна премиерът на Черна гора Дритан Абазович също поиска допълнителна информация от Кишинев, като каза, че странат му няма информация нейни граждани да участват в руски планове за дестабилизацията на Молдова.
Абазович посочи още, че подобни случаи не трябва да се свързват с политиката на правителството или с държавата Черна гора.
„Прозвуча ми малко грубо, защото се създава впечатлението, че Черна гора участва в проблемите в Молдова. Черна гора си има свои собствени проблеми, но ние сме тук, ако можем да помогнем“, каза Абазович.
По думите му службите в страната ще извършат допълнителни проверки и са готови да съдействат на молдовските.
Балканската служба на Радио Свободна Европа изпрати въпрос до посолството на Молдова в Румъния, което действа и като представителство на Молдова за Сърбия и Черна гора, дали има връзка между връщането на групата футболни фенове от Сърбия и групата боксьори от Черна гора. Отговори не бяха получени.