Министърът на отбраната Тодор Тагарев е на петдневно работно посещение в САЩ, което започна вторник. Планираните му срещи на американска земя включват разговори с представители на производителите на изтребителите F-16 и бойните машини „Страйкър“.
Визитата му започва два дни, след като Тагарев за пореден път стана обект на политически атаки от партии в управлението и опозицията. Повод за тях станаха неизпратени покани от Министерството на отбраната до депутатите за освещаването на бойните знамена на Богоявление.
Тагарев ще посети заводите на Lockheed Martin в Южна Каролина, където се произвеждат новите самолети за българските Военновъздушни сили (ВВС) F-16. Първите изтребители трябва да бъдат доставени в България през 2025 г.
Министърът ще се срещне и с представители на General Dynamics Land Systems (GDLS). Това е производителят на бойните машини на пехотата „Страйкър“. Договорът за покупката на 198 бойни и спомагателни машини между България и САЩ беше ратифициран в края на 2023 г.
Визитата е продължение на започналия през септември 2023 г. стратегически двустранен диалог. Тогава външният министър Мария Габриел и държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен се договориха да задълбочат сътрудничеството си в отбраната, сигурността в Черно море, върховенството на закона и борбата с дезинформацията.
Тагарев има планирани срещи в Министерството на отбраната, Държавния департамент, Съвета за национална сигурност, Конгреса на САЩ и Агенцията за сътрудничество в отбраната.
Сред темите, които ще обсъжда българският министър, освен двустранното военно сътрудничество, са помощта за Украйна, сигурността в Черно море, интеграцията на Западните Балкани в евроатлантическите структури, както и укрепването на Източния фланг на НАТО.
Програмата за посещението включва и срещи с представители на неправителствени организации като фондация „Джеймстаун“ и Атлантическия съвет. Тагарев ще разговаря и с президента на Националния университет по отбрана (National Defence University) генерал-лейтенант Майк Плен.
Посещението на Тагарев става на фона на блокирана военна помощ за Украйна от републиканците в Конгреса на САЩ. Във вторник германският канцлер Олаф Шолц призова колегите си от Европейския съюз да окажат по-голяма военна подкрепа тази година на Украйна срещу пълномащабната инвазия на Русия.