Снимка: Bloomberg LP |
Има само един човек на света, който може да окаже влияние на руския президент Владимир Путин в този момент – китайският му колега Си Дзинпин, смята икономистът Стивън Роуч. Пред CNBC той коментира, че най-доброто, което може да направи Китай, е да бъде посредник на мирно споразумение между Русия и Украйна.
Според икономиста Китай държи силна карта и е крайно време да я използва в този конфликт.
На 24 февруари Москва започна военна операция на територията на Украйна. Военните действия продължават вече 12 дни, като украинските власти докладват за сериозни разрушения на инфраструктурата, човешки жертви и други щети.
Заради случващото се в Украйна САЩ и Европа наложиха серия от санкции, които засягат както физически лица, така и руски финансови институции. Сега партньорите обсъждат още по-сериозни санкции, които този път да засегнат и енергийния сектор на Русия.
Китай обаче отказва да се присъедини към усилията на Запада да притиснат Владимир Путин със санкции. Пекин отказва да нарече и действията на Русия в Украйна инвазия и настоява, че проблемът ще се реши с преговори. Но в същото време Пекин леко се дистанцира от Русия.
Китай се въздържа при гласуването в ООН на резолюцията, която осъди действията на Русия в Украйна. Документът беше подкрепен с рекордните 141 гласа в Общото събрание на организацията като против гласуваха едва пет държави – Русия, Беларус, Еритрея, Северна Корея и Сирия.
В началото на февруари Владимир Путин и Си Дзинпин се срещната в Пекин преди началото на олимпийските игри и двамата си обещаха партньорство без ограничения и сътрудничество срещу Запада. Сега Китай определено седи стъпка назад.
Стивън Роуч обаче смята, че Пекин трябва да заеме по-твърда позиция и да заплаши Путин, че „ще му дръпне килима“ изпод краката. За Китай ще бъде огромна грешка да се обвързва с Русия в този момент, когато останалият свят прилага такъв натиск срещу страната. Ако Китай се съюзи с Путин сега, името на страната ще се обвърже с действията на Русия и ще засегне образа на страната за дълго време, отбелязва анализаторът.
„Той не може да си позволи да поддържа този курс – това ще бъде историческа грешка за Си Дзинпин“, категоричен е Роуч.
През почивните дни китайският външен министър Уан И разговаря с американския държавен секретар Антъни Блинкен и е посочил, че ситуацията е стигнала до точка, която „Китай не е искал да види“, посочва още CNBC. Той е повторил отново, че сега са нужни преговори, които да успокоят ситуацията.