Колкото повече се запазва въглищната енергетика, толкова по-скъп ще става токът.
Това заяви пред БНР бившият министър на околната среда и водите Борислав Сандов.
Според него опитът да бъде запазена българската въглищна енергетика е „на цена, която става по-висока“.
Заявените цени от ТЕЦ-овете са изключително високи, уточни бившият екоминистър.
Сандов е на мнение, че поскъпването на тока заради вкарването в микса за домакинствата на по-скъп ток от ТЕЦ „Марица Изток 2“ е част от действия, които не са пазарно ориентирани, а към запазването на определени сектори.
„Териториалните планове за справедлив преход са замразени. Ако новото правителство не ги внесе, ще загубим между 1,5 и 2 милиарда лева, наред с икономическите загуби, които ще търпим от този тип централи“, поясни Борислав Снадов.
Относно решението на предишния парламент за предоговаряне на Плана за възстановяване и устойчивост в частта за декарбонизация и намаляване на въглеродните емисии с 40 на сто Сандов отбеляза, че България ще постигне този процент преди 2026 г., защото такива са законите на пазара.
„Буксуването на ПВУ означава, че са под риск както средства, така и модернизацията“, каза ексминистърът на околната среда и водите.
Освен декарбонизацията е важно да има и децентрализация – домакинствата и общностите да могат сами да произвеждат енергия и да я потребяват, подчерта той.