Снимка: EPA/БГНЕС |
Испанският премиер Педро Санчес поиска от министрите си, държавни ръководители и представители на частния сектор да спрат да носят вратовръзки и да останат на прохлада в момент, когато горещи вълни обхващат части от Европа, като пораждат търсене на поглъщащи енергия климатици, пише Ройтерс.
„Бих искал всички да забележите, че не нося вратовръзка“, каза Санчес на пресконференция. „Това означава, че всички можем да пестим от гледна точка на енергия“, допълни той.
Високите летни температури подлагат на натиск енергийните системи в Европа и засилват опасенията за регионален стремеж за пестене на повече газ в случай, че войната в Украйна предизвика ново намаляване на доставките от Русия.
Говорейки по-сериозно, Санчес заяви, че правителството му ще въведе извънредни мерки идната седмица за подобряване на ефективността и пестенето на енергия.
Но засега той допълни, че е поискал от „министрите, всички държавни служители, а също и частния сектор, ако вече не са го направили, да не носят вратовръзка, когато не е необходимо, защото така ще спестим енергия, което е толкова важно за страната ни“.
В същото време германският град Хановер съобщи, че ще спре топлата вода в обществените сгради, плувните басейни и спортните зали, тъй като намалелите газови доставки от Русия засилват опасенията от енергийна криза през зимата.
Градът ще изключи и обществените фонтани и ще спре осветлението на големите сгради през нощта, тъй като се стреми да намали потреблението на енергия с 15%, съобщи кметът на Хановер Белит Онай в Twitter.
„Това е реакция на предстоящия недостиг на газ, който създава голямо предизвикателство за общините, особено за голям град като Хановер“, заяви Онай.
Градът ще намали и периода на включване на отоплението в общинските сгради между октомври и март без центровете за дневни грижи, ще инсталира изцяло LED осветление, ще забрани преносимите климатици, вентилаторите или радиаторите и ще инсталира детектори на движението на мястото на постоянно осветление в обществените тоалетни, коридорите и паркингите.
Руският газов гигант Газпром съобщи в понеделник, че спира още една турбина в газопровода „Северен поток“ 1 до Германия за поправка. След новото намаляване газовите доставки, които вече оперираха само на 40% от капацитета си, спаднаха до едва 20%, предизвиквайки несигурност в Европа.
Градове в цяла Германия, която е силно зависима от руския газ, въведоха сходни мерки, включително Мюнхен, Лайпциг, Кьолн и Нюрнберг.
Нюрнберг затвори три от четирите си обществени покрити плувни басейни, докато откритите ще останат отворени до 25 септември.