Международната военна помощ за Украйна продължава, докато украинските сили успяват да удържат позициите си в източната част на Донецк. Президентът Володимир Зеленски обвини Русия в „безумен инат“ за изпращането на „още десетки или стотици хиляди хора в месомелачката“.
САЩ ще осигурят нова военна помощ за още 400 млн. долара, съобщи Пентагонът. Пакетът включва договори за 1100 дрона „Финикс гоуст“, 40 речни катера и други системи, както и ремонт на 45 танка.
Помощта обаче няма да е незабавна, тъй като минава по схемата „Инициатива за съдействие в сигурността на Украйна“. Това означава, че оръжията се поръчват от производители, а не излизат от складове.
Освен това САЩ създават в Германия команден център за съдействие в областта на сигурността. Той ще отговаря за трансфера на всички оръжия за Украйна и обучението на украински войници. Така наречената Група за съдействие за сигурността на Украйна е сигнал за по-продължителна и дългосрочна програма в подкрепа на Украйна, казаха от Пентагона.
От началото на войната Вашингтон е доставил на Киев оръжия и военно оборудване за 18,2 млрд. долара.
В същото време Нидерландия ще осигури на Украйна танкове и друго тежко въоръжение за 120 милиона евро. 45 млн. от тях ще бъдат за 90 модернизирани танка Т-72, със сътрудничеството на САЩ и Чехия, съобщи нидерландското военно министерство.
На 3 ноември и българският парламент реши да изпрати военна помощ на Украйна. В подкрепа на това гласуваха от ГЕРБ, „Продължаваме промяната“, „Демократична България“, ДПС, както и „Български възход“, която обърна позицията си.
Министърът на отбраната Димитър Стоянов обаче каза:
„Министерството на отбраната ще подготви своето домашно, като нашето предложение ще бъде крайно консервативно и това е продиктувано от чл. 9 от Конституцията, където ясно е записано, че Въоръжените сили са гарант за сигурността, териториалната цялост на страната и суверенитета ѝ“.
Той уточни, че България няма да предостави на Украйна тежко въоръжение от типа на зенитно-ракетни ПВО комплекси, както и самолети СУ-25 и МиГ-29.