Снимка: Bloomberg L.P. |
Съединените щати заявиха, че пътят на дипломацията остава отворен за прекратяване на противопоставянето на Москва и Украйна, но твърдят, че рискът от руски военни действия е достатъчно висок, за да оправдае изтеглянето на служителите от американското посолство в Киев, предава Ройтерс.
Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен коментира темата след проведените в събота разговори с колегите си от Южна Корея и Япония, след като Вашингтон предупреди, че руски военни могат да нахлуят в Украйна всеки момент.
Москва, която многократно е отричала да планира инвазия и твърди, че отговаря на агресията на съюзниците от НАТО, отхвърли предупрежденията, определяйки ги като „истерия“.
„Дипломатическият път остава отворен. Начинът Москва да покаже, че иска да върви в тази посока, е прост. Тя трябва да деескалира, а не да засилва напрежението“, заяви Блинкен.
В продължил цял час разговор по телефона американският президент Джо Байдън е казал на руския си колега Владимир Путин, че Западът ще отговори решително на всяка инвазия в Украйна. По думите му подобен ход би довел до изолацията на Москва.
Никоя от страните не е казвала да има съществен напредък в преговорите.
Министърът на външните работи на Украйна омаловажи напрежението по границата с Русия, посочвайки, че няма „съществена промяна“ в перспективите, пише Bloomber.
Същевременно германският канцлер Олаф Шолц ще се срещне с Путин във вторник. Той ще даде знак, че Германия е отворена за диалог, с готовност Русия да постави на масата въпросите си за сигурността. Германското правителсто очаква диалогът с Путин да продължи и след вторник. В понеделник Шолц ще посети Киев, за да обсъди икономическата подкрепа за Украйна.
В интервю за New York Times финландският президент Саули Нийнистьо заяви, че е забелязал скорошна промяна в руския държавен глава.
„Състоянието на духа му, решителността му – това очевидно е различно“, посочва той, след като проведе дълъг разговор с Путин през януари. Нийнистьо вярва, че Путин усеща, че трябва да се възползва от „инерцията, която е набрал“, пише още Times.
Финландският държавен глава твърди, че е трудно да си представи нещата да се върнат към предишното си състояние, а вариантите сега са или Русия да притиска Европа и в обозримо бъдеще да се бори за изпълнения на исканията си от Вашингтон, или война.