Снимка: Архив Ройтерс |
САЩ са обявили рекордно по размер освобождаване на спешни резерви от суров петрол през март, без да се консултирали с партньорите си в Международната агенция по енергетика (МАЕ), което им носи трудности да отговарят с освобождаване от собствените си запаси, съобщава Ройтерс, позовавайки се на двама запознати източници.
Едностранното действие на Вашингтон, с което адресира световните доставки и ценовите проблеми, рискува да подкопае отношенията на САЩ с МАЕ – световният енергиен надзорен орган, който обикновено наблюдава международното освобождаване на спешни резерви. Ходът може да повдигне въпроси и относно продължаващата значимост на групата.
Базираната в Париж организация, която събира заедно 31 предимно индустриализирани страни, бе създадена след ценовия шок при петрола през 1973 г., за да гарантира продължителни енергийни доставки на членовете си в случай на ембарго, война или унищожителна буря.
Членовете на групата се тревожат, че американският президент Джо Байдън използва резервите, за да забави инфлацията в САЩ по политически причини, вместо да защитава потребителските страни от световни сътресения в доставките, посочват източниците, отказали да бъдат идентифицирани заради чувствителността на темата.
„МАЕ се смути от освобождаването, което в началото бе направено по същество едностранно от САЩ“, казва един от източниците.
„Общо разбиране сред членовете на МАЕ, че трябва да си сътрудничим като цяло“, казва друг източник от страна членка на МАЕ, според който обявлението от САЩ е било изненадващо.
От МАЕ са заявили за Ройтерс, че поддържат близък контакт с всички страни членки, включително САЩ, преди двете обявления за освобождаване на резерви тази година. „Тези консултации, както и решенията за общи действия, бяха извършени в съответствие с процедурите на МАЕ“, посочват от организацията.
От американското министерство на енергетиката казват, че САЩ са били в „чест контакт“ с МАЕ и страните членки във връзка с енергийната сигурност преди изявлението, но са потвърдили, че решението за освобождаването на петрола е било „независимо“ от МАЕ. От министерството не са коментирали дали САЩ са споделили предварително момента и обема на освобождаването.
Под въпрос е съобщението на САЩ от 31 март, че страната ще освободи 180 млн. барела от резервите си с темп от 1 млн. барела на ден, за да свали растящите световни енергийни цени и да адресира спада в доставките на петрол от Русия заради инвазията в Украйна.
Според източниците на Ройтерс Вашингтон не е информирала МАЕ или страните членки за обявлението, което е прецедент, а рекордният обем – над три пъти по-голям от всяко друго предишно освобождаване, е било изненада.