Св.Синод извади фаворитите от избора за Сливенски митрополит

Св.Синод извади фаворитите от избора за Сливенски митрополит

На днешното си заседание върховният орган на Българската православна църква отстрани от листата с кандидати за повторния вот двамата митрополити, които спечелиха най-много гласове от енориашите в Сливенската епархия на 18 февруари.

Св.Синод извади от листата с т.нар. достоизбираеми епископи Агатополския – Йеротей, и Константийския – Михаил, а също така други двама – Поликарп и Висарион. Говорителят на Синода митрополит Киприан не даде никакво обяснение за това решение.

В битката за заместник на починалия Сливенски митрополит Йоаникий остават само епископите Сионий, Арсений (викарий на Пловдивския митрополит Николай), Герасим, Пахомий, Макарий и Исаак. Самият повторен избор е насрочен за 19 май.

Изваждането на Михаил и най-вече на Йеротей (викарий на покойния Йоаникий) от кандидатската листа вещае нови вълнения и протести.

Както е известно на 18 февруари Йеротей и Михаил бяха избрани от енориашите на първите две места от 10 кондидати и трябваше Св.Синод да избере един от тях за Сливенски митрополит. Вотът обаче бе касиран от Синода, след като свещеници подадоха сигнал, че в почивка по време на гласуването за втория кандидат (Михаил), свещеници и миряни се били наговорили да изберат Михаил като уж по-слаба кандидатура, та накрая Св.Синод да се спре на Йеротей.

Синодът, освен касирането, реши да промени и наредбата за избори и това предизвика възмущението на свещеници и миряни от Сливенската епархия и същевременно разцепи висшето духовенство. Срещу промяната на наредбата за избиране на митрополити бяха общо 7 от 12-те членове на Св. Синод: Ловчанският Гавриил, Неврокопският Серафим и Видинският митрополит Даниил още тогава гласуваха против; Варненският и Великопреславски митрополит Йоан и Врачанският Григорий оттеглиха подписите си впоследствие, а малко по-късно това стори и Пловдивският Николай. С тях е и митрополитът за САЩ, Канада и Австралия – Йосиф, който е член на Св. Синод, но не участва в гласуванията, защото не е в България, пише Сега.

На 12 март пред Синодалната палата на протест дойдоха много свещеници и миряни от седемте духовни околии на Сливенската епархия. Имаше обаче и доста стройно организирани представители на Пловдивската епархия (на митрополит Николай, който уж бе срещу решението на Синода за промяна на наредбата), които направиха контрапротест в защита на решението на Св.Синод.

Напрежението рязко утихна след кончината още на следващия ден – 13 март, на патриарх Неофит.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

https://www.dnes.bg/