Контролираните от сепаратисти и самоправъзгласили се Донецка и Луганска „народни републики“ („ДНР“ и „ЛНР“) са поискали от Русия да бъдат признати за независими. Това стана ясно от заседание на Съвета за сигурност на Руската федерация, което беше излъчено на запис от страна на руските власти.
Исканията на ДНР и ЛНР са били предадени на Кремъл от лидерите на двете „републики“ Денис Пушилин и Леонид Пасечник. Двамата са се обърнали лично към президента Владимир Путин с подобна молба. По време на заседанието на Съвета от трибуната за изказвания руският президент беше многократно призован от сенатори да признае независимостта на окупираните от сепаратистите територии.
По думи на Владимир Путин решението предстои да бъде взето до края на деня.
Преди седмица руският парламент прие резолюция, с която изисква от президента да бъде призната независимостта на ДНР и ЛНР. На гласуване бяха подложени два проекта за резолюция – едната е на Комунистическата партия от януари 2022 г., а другата – на партията на Путин „Единна Русия“, като депутатите одобриха първата.
В момента Русия има струпани от 130 хил. войници и техника по границата си с Украйна. На няколко пъти ръководители на страни от Запада обявиха, че очакват Москва да започне инвазия. В събота проруските сепаратисти обявиха пълна мобилизация, след като ден по-рано започнаха евакуация на цивилното население по посока Русия.
По границата между сепаратистките „републики“ и Украйна започнаха престрелки, които бяха уловени от чуждестранни медии.
Киев и съюзниците от НАТО изразиха опасения, че Москва подготвя провокация, която да послужи като предлог за започването на война в Украйна, а конкретен повод за това стана размяната на артилерийски огън между украински части и сили на сепаратистите в Източна Украйна в четвъртък.
Лидери от САЩ, Европа, ЕС и НАТО се събраха в Мюнхен на 19 и 20 февруари, а основната тема беше как да се предотврати нахлуването на Русия в Украйна.
Подкрепяните от Русия сепаратисти в ДНР и ЛНР обявиха независимост от Украйна през 2014 г. До момента Русия официално признава двете територии за част от Украйна. От Москва обаче предлагат териториите да бъдат върнати обратно на Киев само след прилагане на Минските споразумения, които минават през редица условия.