СЗО: Covid-19 все още представлява извънредно положение за общественото здраве

СЗО: Covid-19 все още представлява извънредно положение за общественото здраве

Снимка: Dwayne Senior/Bloomberg

Пандемията от коронавирус продължава да бъде извънредно положение за международното обществено здраве въпреки рекордно ниския брой на починали заради Covid-19. За това предупреди Световната здравна организация (СЗО), пише CNBC.

Първият път, когато СЗО определи коронавируса като „извънредно положение за общественото здраве“ бе на 30 март 2020 г., малко над месец преди той да бъде засечен в Ухан, Китай.

В седмицата до 10 април СЗО отчете над 22 хил. смъртни случаи, причинени от коронавируса – това е било най-ниското ниво от 30 март 2020 г., сочат данните на организацията. Генералният й директор Тедрос Гебрейесус обаче посочи, че въпреки рекордно ниския брой, някои страни все още преминават през ръст на новозаразените.

„Далеч сме от това да сваляме гарда, сега е моментът да работим дори още по-усилено, за да спасим животи“, заяви Гебрейесус по време на пресконференция в Женева. „По-конкретно това означава инвестиране така, че инструментите против Covid-19 да са разпределени равномерно и ние едновременно подсилваме здравните ни системи“, каза още Гебрейесус.

Междувременно администрацията на американския президент Джо Байдън реши да удължи задължителното носене на маски в самолетите и при транзит с 15 дни, съобщи Центърът по контрол и превенция на заболяванията в САЩ.

Досега трябваше това задължение да отпадне след 18 април. Авиокомпаниите въведоха изискване за носене на маски още в началото на пандемията през 2020 г., но администрацията на Байдън го направи задължително в началото на 2021 г.

Повечето европейски страни вече облекчиха или изцяло премахнаха противоепидемичните мерки. България не е изключение – от началото на април носенето на маска стана пожелателно, а мерките за спазване на дистанция и дезинфекция също отпаднаха.

Още по темата

В сряда парламентът прие на второ четене промени в Закона за здравето относно края на извънредната епидемична обстановка. Измененията бяха внесени от председателя на парламентарната здравна комисия доц. Антон Тонев („Продължаваме Промяната“) и група народни представители.

В същото време Китай преминава през най-лошия си пандемичен период от пролетта на 2020 г. Бързото разпространение на омикрон щама наложи въвеждането на строги противоепидемични мерки, включително затварянето на няколко градове в страната.

 

https://www.investor.bg/