Сигналът на гражданско движение БОЕЦ за високите доходи на близки на временния главен прокурор Борислав Сарафов е бил предаден на специалния прокурор Даниела Талева, която може да го разследва.
Това съобщиха от БОЕЦ в четвъртък. Свободна Европа изпрати въпрос до пресцентъра на прокуратурата, за да потвърди информацията, но до момента не е получен отговор.
Преди седмица БОЕЦ публикува данни за това, че синът и бившата съпруга на Сарафов получават заплати от десетки хиляди левове от фирми, свързвани с ГЕРБ и ДПС.
Случаят поставя под въпрос независимостта на Сарафов, който е единствения кандидат да оглави прокуратурата за нов 7-годишен мандат, заради което от БОЕЦ изпратиха сигнал до Върховната касационна прокуратура (ВКП).
Сега движението съобщи, че той е бил предаден от ВКП към специалния прокурор Даниела Талева, която има правомощия да разследва главния прокурор.
Както Свободна Европа писа обаче, Талева вече е имала информацията за високите доходи на близките на Сарафов, изложена и в сигнала на БОЕЦ.
По-рано Талева водеше проверка дали Сарафов е използвал служебното си положение, за да подпомогне имотни сделки на сина и бившата си съпруга, но не откри такива доказателства. По неофициална информация на Свободна Европа именно високите заплати, които двамата получават от фирмите „Юнион Ивкони“ и „Елидис“, са били посочени като аргумент за сделките.
Преди седмица БОЕЦ публикува информацията, че синът и бившата съпруга на Сарафов получават всеки месец заплати от десетки хиляди левове от въпросните фирми. Според БОЕЦ за последните три години двамата са взели оттам възнаграждения за общо над 1 млн. лева.
Последваха данни, че фирмата на Сарафов-младши е получила банков кредит от 4 млн. лв., с който е финансиран строежът на луксозна сграда в София. Активистите предполагат, че изтеглянето му е станало възможно именно благодарение на високите заплати от двете компании.
Последните обстоятелства, разкрити по случая от БОЕЦ, показват, че периодът, в който „Юнион Ивкони“ държи на заплати близките на Сарафов, се засича и с превеждането на помощи от държавата.
Става въпрос за над 17 млн. лв., получени от фирмата, за да се справи с последствията от епидемията от COVID-19. Парите са преведени между 2020 и 2022 г. с решение на последното правителство на Бойко Борисов (2017-2021).
Борислав Сарафов остана единственият кандидат да оглави главната прокуратура на България. Партии и водещи граждански организации обаче призоваха процедурата по избора му да бъде спряна.
Освен съмненията за политически обвързаности, те посочиха още и че Конституцията не разрешава нов главен прокурор да се избира от Висш съдебен съвет (ВСС) с изтекъл мандат. Мандатът на настоящия ВСС изтече преди повече от две години.