Снимка: Michael Nagle/Bloomberg |
Основните щатски индекси се понижиха в сряда, а инвеститорите бяха под влиянието на силните отчети от големите компании за търговия на дребно на фона на продължаващите притеснения за инфлацията, предава CNBC.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average отбеляза спад от 211,17 пункта до ниво от 35 931,05 пункта и се намира на около 1,7% от рекорда си. Широкият измерител S&P 500 е надолу с 0,2% до равнище от 4688,67 пункта. Технологичният показател Nasdaq Composite отписа 0,3% от стойността си и завърши деня на равнище от 15 921,57 пункта. И двата индекса са на по-малко от 1% от рекордите си. Dow беше повлечен надолу от спада с 4,7% при Visa.
Въпреки пониженията в сряда S&P 500 и Nasdaq все още постигат ръст за седмицата, докато Dow е на червена територия.
„Пазарите изглежда бяха под влиянието на инфлацията, растежа и маржовете в момент, когато някои от най-големите компании за търговия на дребно в страната обявиха резултатите си за третото тримесечие тази седмица. Макар и добри те разкриха нарастващия натиск върху маржовете след проблемите с веригите за доставки и недостига на кадри“, коментира Джеф Къри от Goldman Sachs.
Гигантът в търговията на дребно Target надмина очакванията за печалбата си, но главният изпълнителен директор на компанията отбеляза, че растящите разходи може да повлияят в бъдеще, тъй като тя планира да поеме разходите вместо да ги прехвърля на клиентите. Книжата на Target поевтиняха с 4,7%.
Цената на акциите на компанията за подобрения в дома Lowe’s се повиши с 1,2%, след като тя не само надмина очакванията за резултатите си, а и повиши прогнозите за приходите си от продажби за цялата година. Книжата на TJX поскъпнаха с 5,8%, след като веригата универсални магазини надмина прогнозите за финансовите си резултати през третото тримесечие, а приходите ѝ от продажби в магазини, съществуващи повече от една година, са нараснали с 14 на сто на годишна база.
Walmart обяви във вторник по-добри от очакванията резултати, въпреки че цената на акциите ѝ спадна.
SPDR S&P Retail ETF записа понижение от 2,29% в сряда, но компаниите за търговия на дребно са насърчени от ръстовете на приходите от продажби от магазини, съществуващи повече от година, стимулирани основно от увеличаването на посещаемостта и стабилния ръст на електронната търговия на фона на натрупаното търсене от потребителите.
Извън търговията книжата на Tesla поскъпнаха с близо 3,2%, след като продължиха да се възстановяват от спада с 15,4% миналата седмица. Тогава главният изпълнителен директор Илон Мъск започна разпродажбата си на акции на компанията.
Цената на акциите на Microsoft се повиши леко и достигна нов рекорд по средата на търговията, тъй като инвеститорите обърнаха гръб на книжата с висока стойност. Финансовите компании се озоваха предимно на червена територия, а енергийните акции бяха сред най-зле представилите се в S&P 500. Книжата на Amazon поскъпнаха, а тези на Apple прибавиха 1,6% към стойността си.
На обратния полюс цената на акциите на Visa се срина с 4,7%, след като Amazon съобщи, че от догодина ще спре да приема плащания с кредитни карти на компанията, издадени във Великобритания. Промяната се случва малко след като Visa повиши таксите си за трансакции между Великобритания и ЕС. Mastercard, която също повиши таксите между Великобритания и ЕС, записа спад от 2,8%.
Книжата на производителя на чипове Nvidia поевтиняха с 3,1% преди компанията да обяви отчета си след приключването на борсовата търговия. Bath & Body Works, Victoria’s Secret и Cisco Systems също трябва да публикуват отчетите си.
На облигационните пазари доходността по 10-годишните и по 30-годишните американски държавни ценни книжа се понижи до съответно 1,585% и 1,971%.
На валутните пазари доларовият индекс, който следи представянето на щатските пари спрямо кошница от шест конкурентни валути, е надолу с 0,14% до 95,78 пункта. Еврото поскъпна минимално с 0,02% до 1,132 долара, а паундът е нагоре с 0,48% до 1,349 долара. Спрямо йената щатските пари поевтиняха с 0,6% до 114,13 йени за долар.
На стоковите пазари цената на петрола се понижи в сряда, след като Международната агенция за енергетика и ОПЕК предупредиха за предстоящо свръхпредлагане, а растящите случаи на COVID-19 в Европа засилват рисковете пред възстановяването на икономиката. Пазарът ограничи част от загубите си след неочаквано понижаване на запасите на суров петрол в САЩ.
Контрактите върху международния бенчмарк Брент поевтиняха с 2,6 долара до 80,28 долара за барел. Фючърсите върху американския лек суров петрол WTI са надолу с 3% до 78,36 долара за барел.
Американските фючърси върху златото поскъпнаха с 0,9% до 1868,80 долара за тройунция.
източник https://www.investor.bg/…………