Кой и защо разлепи върху елитни гимназии в София листовки, водещи към сайт за продажба на райски газ? Специалистът по ранно детско развитие Анна Влаева смята, че проблемът е изключително многопластов. Райският газ е лесен за намиране и предпочитано евтино забавление.
„Сайтовете за продажба на райски газ са лесно достъпни за учениците. Ако е абсолютно безопасно да разлепиш такива афиши, това означава, че липсват училищни и обществени власти. Тази дързост означава, че имаме проблем, който много по-отдавна е започнал. Не знам кое може да е по-безочливо в ситуацията! Тук няма страх. Най-вероятно е време да се вземат цялостни мерки“, коментира тя в „България сутрин“.
Според експерта прекалено много скандални неща станаха нормални – облекло, прически, поведение. С това пада и общественият морал. Всичко е на показ – учениците имат цигари вейпове и не се срамуват от това.
„Говорим за много тежки последствия в млада и средна възраст. Не миришат, никой няма да те заподозре. Има дистрибутори между 5 и 7 клас в училищата. Завършват и продават щафетата на по-малките да продават вейпове в училище. Със сигурност учителите и родителите го знаят. Никой не взима сериозни мерки. Има ли санкции, то ще се спре“, каза още специалистът по ранно детско развитие.
Според Влаева санкцията би трябвало да се наложи от обществото.
„Има податливи на тези примамки деца, но ако знае, че има строг закон, това ще държи поведението. В горните класове децата пушат без напрежение. Родителите предпочитат да им дадат пари и да си купят качествени цигари. Нормата се държи с границите, границите се държат с една идея страх от обществото. Въпросът е кое определяме извън нормата и като проблемно поведение“, обясни Влаева и добави, че алкохол се пробва също преди 7 клас.
Кога да говорим с децата за секс?
„Границата е толкова паднала, че децата на 6 години вече знаят какво е секс и си говорят помежду си. А има родители, които се чудят дали на 10 да говорят с детето си. И стават смешни. Психиката на децата е, че трябва да се отделят от родителите. Когато имат информация за нещо, предпочитат да не го коментират с родителите“, заяви Влаева.
Тя допълни, че изследванията показват, че деца до 8-годишна възраст търсят в интернет “големи гърди”. Според експерта родителите не са готови да разговарят и децата усещат това.
Гледайте видеото с целия разговор.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase