Дали опита за атентат срещу Главния прокурор можеше да е фатален? Експертът Славчо Велков заяви, че има много „ако“.
„Аз минах от там като турист, на път от Самоков към София, и спрях да видя, какви са пораженията, и да си направя своите изводи, без да преча на някого и без на мен някой да ми пречи“, припомня експертът по национална сигурност Славчо Велков пред Bulgaria ON AIR.
„Ако беше добре насочен и ако водачът на автомобила беше стресиран в момента на взрива. Да кажем, от оглушителния гръм, от огнен стълб, от ударната вълна. И от там да се загуби управление, да се обърне колата и ефектът пак може да бъде много лош за тези, които са вътре в колата. Срещу бронирания автомобил не, но ние и лично аз не бих твърдял, че този, който взривява към момента, а той не е бил сам, е знаел какъв е автомобилът. Особено ако той е бил сменен от обикновен с брониран броени минути преди това. Както разбира се, се твърди. За да се извърши такова взривяване, първо са необходими умения, но най- вече достатъчно информация за маршрута и за местонахождението. Къде се намира; кога тръгва, с каква скорост се движи и вероятно той е бил на визуално наблюдение, от разстояние, възможно на проследяване с друг автомобил и твърде възможно маршрутът му да е следен с безпилотно летателно средство, дрон. Още повече, има основание да се смята, че се е движило на не толкова голяма височина – има следи от срязани борови иглички и връхчета“, разказва Славчо Велков, посетил мястото на инцидента.
Експертът е категоричен, че „при всички случаи е имало достатъчно информация за придвижването на мишената“.
На въпрос за теч на информация от службите, гостът поясни:
„Разбира се, че на всяка служба може да ѝ бъде въздействано и да се създадат източници за информация, включително и класифицирана“.
Той добави, че „не е било необходимо да се пробиват службите, тъй като в случая, мишената не е персона, която се крие. Г-н Гешев не живее в бункери“.