Старозагорското село Сладък кладенец в понеделник чества своя празник. Тържеството започва в 18.00 ч., площада.
Историята и на това село, е дълбоко свързана с традициите на българския народ и неговите дълголетни борби за национална независимост, и утвърждаване на българската духовност.
От най-дълбока древност християнската традиция се е утвърждавала в бита на местното население. В покрайнините на селото се намира местността „Божата стъпка”- даряваща вяра и надежда за здраве на посещаващите я. Северозападно от селото се извисява връх „Калабак“, любимо място за разходка.
Непосредствено до боровата гора, в местността „Въльов ръд“ се издига паметник на 90-тима жители от селото, изклани от турски башибозук, нападнал селото след оттеглянето на руските войски от Стара Загора, по време на Руско-турската освободителна война. От 2018-та година, до паметника от кметството е издигнат пилон с националния флаг.
Десетки са имената на участниците от селото във войните за национално освобождение на България.
Историческия дух и дълбоките корени на българската духовност са дали възможност в селото да израстат видни дейци на българската наука и култура. Сред тях най-ярко се открояват проф. Ленко Дончев със значителни постижения в българската агрономическа наука и народния артист изиграл блестящи роли в българския народен театър Петър Василев.
Село Сладък кладенец се намира почти в средата на Република България – на 220 км от столицата, на 27 км от областния град Стара Загора и на 12 км от Старозагорските минерални бани. С тези населени места го свързва редовна автобусна линия на градски транспорт.
Разположено е в полите на Сърнена Средна гора на 366 м надморска височина. Климатът е умереноконтинентален. Почвата е кафява, песъчлива. Площ на селото – 0.750 кв. км, а землището му се разпростира на 26 548 кв.м. Население по постоянен и настоящ адрес: 231 жители. Възрастното население се занимава основно със земеделие и овощарство, а младите семейства, в работоспособна възраст, работят в Стара Загора в различни сфери на икономиката: търговия, строителство, ресторантьорство и други. На територията на селото има изградена земеделска кооперация „Изгрев“ и няколко арендаторски фирми, обработващи земята. Производството е предимно в сферата на овощарството, розопроизводството, лавандулопроизводството и зърнените култури.
Намиращия се на територията микроязовир на площ от 74 436 дка е зарибен и е удобно място за риболов и отдих.
В околността на с. Сладък кладенец се намират множество селищни могили, като тази в местността „Поповец“, датираща от 4-то хил.пр.н.е., в местността „Хисарлъка“ с артефакти от неолита, открити са и множество могилни некрополи, а историческите документи показват, че районът на запад от Стара Загора е бил заселен с траки през първото хилядолетие преди Христа.
От 2018-та година, селото има и своята писана история. Автор е д-р п.н. и дългогодишен служител в РИМ – Стара Загора, Стойка Кайракова. Тя е и автор на сценария и режисьор на възстановката пред паметника.
В с. Сладък кладенец се намира и скулптура на световноизвестния скулптор от близкото минало на страната ни, проф. Андрей Николов, основател на скулптурната школа в България.
От 2019-та година жителите на селото имат и модерен Клуб на пенсионера, в който се помещава и Клуба на ловците.
Традиционно, всяка година на 6-ти септември, в Деня на Съединението на България, се провежда и традиционния събор на селото, който събира родове, излезли от селото, приятели и гости.