След избирането на Тръмп: Спечелиха или изгубиха жените в САЩ?

След избирането на Тръмп: Спечелиха или изгубиха жените в САЩ?

На 5 ноември кандидатът на Демократическата партия Камала Харис, която е първата цветнокожа жена едновременно от афроамерикански и от индийски произход, заела вицепрезидентския пост на САЩ, не успя да разбие стереотипите и да стане едновременно първата жена и първата цветнокожа жена президент в страната.

Две седмици след изборите в САЩ коментатори продължават да анализират причините за неуспеха на Харис. Една от тях вероятно е това, че по време на предизборната си кампания Харис не акцентира именно върху това, че ако хората я подкрепят, тя ще стане първата жена президент на САЩ, отбелязва Франс прес.

Харис обаче разчиташе много на подкрепата на влиятелни жени в шоубизнеса на САЩ, като Бионсе, Тейлър Суифт, Лейди Гага, Опра Уинфри, Дженифър Лопес. Тя защитаваше и каузата за запазване на правата и свободите, извоювани досега за американските жени, и беше пламенна защитничка на федералното право на аборт.

От другата страна – опонентът й, републиканецът Доналд Тръмп, пък постоянно я нападаше с обидни квалификации, водейки една кампания, която би могла да се нарече и женомразка. Тръмп нарече Харис „луда“ и „бавноразвиваща се“ и предупреждаваше, че ако тя бъде избрана за президент, ще се превърне в „играчка в ръцете на останалите лидери“ по света, отбелязва Франс прес.

Може ли победата на Тръмп на изборите да се тълкува като поражение за жените в САЩ като цяло?

В допитване на Ройтерс и Ипсос неотдавна 15% от анкетираните заявиха, че не биха гласували за жена за президент на САЩ. Въпреки че в същата анкета 55 на сто от гласоподавателите признаха, че сексизмът е голям проблем в страната.

В САЩ жените са 51% от населението, според последното преброяване на населението. Но това не означава, че жените имат равни възможности с мъжете в страната. През 2023 г. на всеки 1 долар, спечелен от работещ мъж в САЩ, негова работеща сънародничка е получавала само 84 цента, припомня Ройтерс. При чернокожите жени разликата е дори по-голяма – на всеки долар, получаван от бял мъж, една чернокожа жена е получавала само 69%.

Жени заемат едва 11% от постовете на изпълнителни директори на компаниите, попадащи в класацията “Форчън 500“ на 500-те най-големи компании в света, показва допитване на института “Пю“. Сред тези 500 компании има и много американски. Жени  съставляват едва 30 процента от борда на директорите на компаниите във “Форчън 500“, се посочва още в проучването. През 2023 г. проучване на консултантската компания “Маккинзи“ показа, че компаниите с над 30 процента жени на изпълнителни постове е по-вероятно да надвишат очакванията за ефективност и производственост спрямо компании с по-малко жени или без жени изобщо, припомня Ройтерс.

Но не може да се каже напълно, че на изборите на 5 ноември, когато се гласуваше освен за президент, и за губернатори, сенатори и  депутати в долната камара на Конгреса, жените не отчетоха известни успехи, посочва Асошиейтед прес.

С избирането на републиканката Кели Айот за губернатор на щата Ню Хемпшър сега в САЩ 13 щата са управлявани от жени, което е рекорд, отбелязва агенцията. Предишният такъв рекорд беше поставен през 2022 г.  когато имаше 12 губернаторки. Освен Ню Хемпшър сега от жени са управлявани и щатите Арканзас, Орегон, Аризона, Масачузетс, Ню Йорк, Канзас, Южна Дакота, Ню Мексико, Мейн, Мичиган, Айова, Алабама.  Осемнайсет щата никога не са имали досега жени за губернатори, допълва АП.

Кели Айот е родена през 1968 г. в Нашуа в Ню Хемпшър. По професия е юрист. През годините е била заместник-главен и главен прокурор на родния си щат и сенатор в Сената на Ню Хемпшър.

На изборите на 5 ноември гласоподавателите за първи път в историята на Сената на Конгреса избраха едновременно две афроамерикански жени за сенатори, отбелязва АП. Това са Лиса Блънт Рочестър и Анджела Олсобрукс. Двете кандидатки са и първите афроамериканки, избрани за сенаторки в американския Конгрес от щатите, от които се кандидатираха – Делауер и Мериленд. Лиса Блънт Рочестър е родена през 1962 г. и има бакалавърска степен по международни отношения и магистратура по градоустройство и обществена политика. Анджела Олсобрукс е родена през  1971 г. и по образование е юрист. Двете новоизбрани сенаторки са от Демократическата партия.

Първата афроамериканка, избрана за сенатор в историята на американския Конгрес, беше родената през 1947 г. юристка от щата Илинойс Каръл Моузли Браун. Тя спечели място в Сената през 1992 г. След това тя беше посланик на САЩ в Нова Зеландия и Самоа, а през 2004 г. се кандидатира, но без успех, за президентската номинация на американските демократи. Втората афроамериканска жена, избрана за сенатор, беше Камала Харис, но тя не може да бъде дефинирана като изцяло афроамериканка заради индийските си корени. Понастоящем Харис, която освен вицепрезидент,  е и заместник-председател на Сената на Конгреса, но мандатът й изтича съвсем скоро.

Изненадващо или не новият президент Доналд Тръмп избра за водещи позиции в бъдещата си администрация и пет жени, отбелязват световните агенции и редица американски медии.

Първата номинация, която Тръмп направи още на следващия ден след победата си на изборите, беше на жена. Той избра Сюзи Уайлс, ръководила предизборната му кампания, да бъде ръководител на канцеларията му в Белия дом. Това е първата жена, която ще заеме този престижен пост в президентската администрация. Тръмп заяви, че “Уайлс му е помогнала да постигне една от най-великите политически победи в историята на Америка“ и я обрисува като „твърда, умна, иновативна и будеща възхищение  и уважение у всички“. Той допълни, че няма съмнения, че Уайлс ще накара страната да се гордее с нея и че с работата си тя ще върне величието на Америка.

Кариерата си на стратег по успешни предизборни кампании Уайлс започва много отдавна. Тя е работила по президентската кампания на републиканеца Роналд Рейгън през 1980 г.  В началото на кариерата си Уайлс работи за по-умерени представители на Републиканската партия. Тя например е била съветник на Джак Кемп, ревностен привърженик на свободната търговия, и на Тили Фаулър, която е смятана за умерена по редица въпроси, в това число и относно контрола върху огнестрелните оръжия.

С Тръмп Уайлс се среща през 2015 г. и тя става ръководител на флоридския етап от неговата предизборна кампания за президентския пост през 2016 г. Резултатът от това сътрудничество е, че на изборите тогава Тръмп побеждава демократката Хилари Клинтън във Флорида. 67-годишната Уайлс е била и част от предизборния екип на Тръмп през 2020 г.

Уайлс сега ще има значителна власт в Белия дом. Постът й позволява тя да решава кой да има достъп до президента. Тя ще управлява екипа в Белия дом, ще съветва президента по политически въпроси  и ще следи как се развиват нещата във връзка с дадени политики, отбелязват Би Би Си, ДПА и АП. Но тази длъжност не е без рискове. По време на първия мандат на Тръмп в Белия дом се изредиха четирима началници на канцеларията му, включително пенсионираният генерал от морската пехота на САЩ Джон Кели, който впоследствие се превърна в един от най-големите критици на Тръмп, припомня ДПА.

Новоизбраният президент Тръмп избра да повери в бъдещия си екип постовете на ръководител на националното разузнаване, на министър на вътрешната сигурност и на постоянен представител на САЩ в ООН на три лоялни на него републиканки – Тълси Габард, Кристи Ноум и Елиз Стефаник.

Тълси Габард е родена през 1981 г. в Лелоалоа на остров Тутуила, който е част от архипелага Американски Самоа. Тя е четвъртото от пет деца в семейството на Джералд Майкъл Габард, който е също политик и е бил сенатор в Сената на Хавай.

От малка Тълси Габард се интересува от бойни спортове, йога и сърф. През 2009 г. тя завършва Хавайския тихоокеански университет със степен бакалавър по бизнес администрация и с фокус върху международните бизнес дела. Едва 21-годишна се впуска в политиката и е избрана за член на Конгреса на щата Хавай. Тогава тя става най-младата местна народна избраничка в историята на този щат, припомня Ей Би Си. На този пост тя остава обаче само две години и после се насочва към военната кариера.

В началото на политическата си кариера Габард е от Демократическата партия. Тя дори е била и заместник-председател на партийния Национален комитет от 2013 до 2016 г. После се оттегля от този пост, за да подкрепи кандидатурата на демократа Бърни Сандърс за президент през 2016 г.

Номинираната от Тръмп за министър на вътрешната сигурност Кристи Ноум е негов близък съюзник, но подобно на случая с Тълси Габард тя също има малък опит в областта, в която ще работи, отбелязва Ройтерс.

Ноум е родена през 1971 г. в Уотъртаун в Южна Дакота във фермерско семейство, което има норвежки корени. Завършва политически науки в Университета в Южна Дакота. Сега начело на министерството на вътрешната сигурност, в което работят над 260 000 души, тя ще отговаря за охраната на границите, за противодействие на терористичните заплахи и за киберсигурността. Още преди да бъде номинирана за поста Ноум посети неколкократно американско-мексиканската граница, която тя нарече миналия януари „военна зона“ заради притока на незаконни мигранти оттам, отбелязва Ройтерс. Тя изпрати и десетки служители на Националната гвардия на Южна Дакота да подпомогна на управлявания от републикански губернатор щат Тексас в борбата му срещу незаконната миграция.

Номинираната от Тръмп за постоянен представител на САЩ  в ООН Елиз Стефаник е родена през 1984 г. в Олбани в Ню Йорк. Тя казва, че баща й е от чешки произход, а майка й е от италианско потекло. Дипломира се от Университета в Харвард по специалност държавно управление. Била е и заместник-председател на Харвардския институт по политики.

Стефаник е избрана за депутат в Камарата на представителите през 2014 г., когато е едва на 30 години. По това време е най-младата жена, избрана в Конгреса, припомня АП. Първоначално е умерена републиканка. Но постепенно започва да подкрепя Тръмп. По време на двете процедури за импийчмънт срещу него тя го защитава яростно в Конгреса. После също
като Тръмп отказва да признае победата на Байдън на изборите през 2020 г.
През 2021 г. е избрана за председател на Колегиума на републиканските народни избраници в Камарата на представителите на Конгреса. Тогава тя заменя на поста Лиз Чейни, която е отстранена заради критиките си срещу Тръмп и неговите неподкрепени с доказателства изявления, че демократите са откраднали победата му на изборите през 2020 г.

През декември 2023 г. Стефаник, която е пламенна поддръжничка на Израел, разпитва в Камарата на представителите трима ректори на университети, в които е имало пропалестински протести. Изслушването протича в доста напрегната атмосфера заради тона, зададен от Стефаник. После двама от ректорите подават оставка, сред които е и Клодин Гей, която е начело на Харвардския университет, припомнят Франс прес и Асошиейтед прес.

Преди време Тръмп говореше за възможността дъщеря му Иванка да е постоянен представител на САЩ в ООН, защото била “невероятна и никой не можел да се мери с нея“, припомнят още световните агенции.

В навечерието на уикенда Тръмп номинира Карълайн Левит за говорителка на Белия дом. Тя е само на 27 години и ще бъде най-младият говорител в историята на президентството, отбелязва Би Би Си. Левит е родена през 1997 г. в Аткинсън в Ню Хемпшър. Учи комуникации и политически науки в колежа “Сейнт Анселм“ в родния си щат. Докато е още колежанка, постъпва на стажове в телевизия “Фокс нюз“ и в Белия дом по време на първия президентски мандат на Тръмп.

Приоритетите на Левит като републикански политик са до голяма степен сходни с тези на Тръмп – намаляване на данъците, насърчаване на растежа, политика в подкрепа на свободния пазар, силно правоприлагане, укрепване на границите, нулева толерантност към незаконната миграция, завършване на стената по границата на САЩ с Мексико, отбелязва Би Би Си.

Доколко номинираните за ключови постове в администрацията на Тръмп републиканки Сюзи Уайлс, Тълси Габард, Кристи Ноум, Елиз Стефаник и Карълайн Левит ще накарат жените в САЩ да се почувстват достойно представени в управлението на страната само времето ще покаже. А през това време от демократите се очаква да укрепят стратегията, довела до такива пробиви на демократки, като тези на Лиса Блънт Рочестър, Сара Макбрайд и Анджела Олсобрукс. / БТА
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

https://www.dnes.bg/