След като болниците са търговски дружества, те си подбират пациентите

Пореден случай на смърт след като пациент в тежко състояние не бе приет в няколко столични болници предизвика поредни дискусии за състоянието на здравната помощ в страната.

До този момент здравното министерство не е алармирало, че липсват интензивни легла, но се оказа, че едни от най-елитните здравни заведения не разполагат с такива за хора без коронавирус.

Трагичният случай коментираха пред Нова тв адвокатът по медицинско право Мария Петрова, бившият здравен министър Мими Виткова, както и изпълнителният директор на Credo Web – Петър Галев.

„Електронните системи на болниците у нас и на Спешна помощ не са синхронизирани. За това трябват политическа воля и финанси“. Това каза адв. Петрова. Тя обясни, че по закон ако си спешен пациент, преди да ти окажат първа помощ не е нужно да си регистриран на рецепцията в болницата.

Още по темата

10 фев 2022 09:11

139

9 фев 2022 12:53

155

„Оказва се обаче, че много болници, включително и най-голямата спешна болница в София, разполагат с такава електронна система, че колкото и да е спешен случаят, тя не позволява да се направят никакви изследвания, ако пациентът не бъде въведен на регистратурата“, алармира адвокатът по медицинско право.

Петър Галев, който е журналист и изпълнителен директор на Credo Web (национална виртуална мрежа за комуникация в медицината), каза пред Нова тв, че  според него някой има интерес да нямаме електронно здравеопазване.

„Специалистите ни са много добри, но това, че доходите както на лечебното заведение, така и на лекарите, са обвързани с това точно какви пациенти приемат, е огромен проблем“, смята Галев.

„След като болниците са търговски дружества, естествено, че ще си подбират пациентите. Подбират си тези със скъпи пътеки“, категорична е пък д-р Мими Виткова. По думите й не можем да продължаваме с урока към болниците.

Според Мария Петрова България е държавата с най-много болници в Европа на глава от населението, но тези болници лекуват по скъпи клинични пътеки.

„Ние допуснахме всяка триетажна сграда да се превърне в частна клиника, но там да няма основни звена, които не са толкова доходоносни – спешен кабинет, педиатрия, патоанатомия, инфекциозно отделение. Така хората с останалата патология чакат с часове“, допълни адвокатът.

https://www.dnes.bg/ … Натисни СПОДЕЛИ, моля!