Астрономите споделят, че в този ден Луната ще е изглежда с 14% по-голяма и с 30% по-ярка в сравнение с едно обичайно пълнолуние.
Следващото такова събитие ще е на 25 ноември 2034 година.
Но какво всъщност представлява Супер Луната? Луната има елиптична орбита, една част от орбиталната траектория – наричана перигей – е с около 48 280 km по-близо до Земята, в сравнение с другата част от орбитата, наречена – апогей.
Пълнолуние наблюдаваме, когато Земята е между Слънцето и Луната, а Супер Луна – когато освен това подреждане, Луната се намира и в перигея на своята орбита.
Така, обърнатата към нас страна на Луната се осветява от Слънцето, като в същото време тя се намира максимално близо до Земята.
В действителност Супер Луната, или научно казано „перигейното пълнолуние“, не е нещо рядко и изключително – наблюдавахме такава миналия месец, на 16 октомври, а след тази на 14 ноември, следва друга – на 14 декември.
Но тъй като предстоящото пълнолуние ще съвпадне с лунния перигей, и то за почти 2 часа, ще наблюдаваме изключително ярка и голяма Луна, според учените от НАСА – най-голямата за последните 70 години.
Източник: collective-evolution.com