Главният прокурор Иван Гешев призова за реална правна реформа в областта на наказателното право и процес чрез промени в Наказателния кодекс и Наказателно-процесуалния кодекс.
„Тя трябва да е адекватна на съвременните обществени отношения и сходни на процедурите в страни като Германия, Италия и други европейски държави, ще продължаваме да говорим за проблеми като домашното насилие“, заяви той по време на откриващата среща по проект „Информиране – разследване – защита: противодействие на насилието срещу жени“, която се проведе в Националната следствена служба (НСлС), съобщиха от прокуратурата.
Главният прокурор акцентира върху липсата на законодателни инициативи и реални промени, които да отговарят на ръста при различните форми на престъпност.
„Виждам, че акцентът на Министерство на правосъдието в момента е да внесат един закон, който по същество представлява извънредно законодателство. Насърчавам ентусиазма на министъра на правосъдието г-н Зарков в борбата му с българската прокуратура, явно така разбира „върховенството на закона“. Но насърчавам и да се заеме с реалните проблеми, които стоят пред българските граждани и пред народа“, допълни Иван Гешев.
Проектът за противодействие на насилието срещу жени, който се реализира в партньорство между Камара на следователите в България, Юридическия факултет на Университета в Осло и Фондация „Рисърч&Трейнинг пойнт“, предвижда запознаването на магистратите с добрите практики в ЕС. Проектът се финансира по Норвежкия финансов механизъм 2014-2021 г.
Гешев определи проекта като стъпка в правилната посока.
„Ние искаме кардинална промяна в интерес на българските граждани и обществото. Надявам се това да искат и българските политици, макар че изпитвам съмнения по този въпрос“, посочи главният прокурор. Той обърна внимание, че само за изминалата година досъдебните производства и преписките за случаите на домашно насилие в най-голямата прокуратура в страната – Софийска районна прокуратура, са се увеличили с над 10 %.
В същото време като положителна тенденция, Иван Гешев определи факта, че все повече жертви на домашно насилие имат смелостта да потърсят помощ и подкрепа от полицията и прокуратурата.
„Може да разчитате на прокуратурата в борбата с домашното насилие и насилието срещу жени“, посочи главният прокурор.