Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group |
В момента се наблюдава разпад на ядрата на партиите. Социолозите уловиха движенията на младите хора във вота. Трудното, което предстои, е да се види в разграждането на партиите процесът, който беше катализиран на тези избори. Това мнение изрази в предаването “В развитие” на Bloomberg TV Bulgaria Боряна Димитрова, управител на агенция “Алфа рисърч”.
По думите ѝ големите промени в избирателните нагласи са били засечени от социологическите проучвания, но колебанията в твърдия електорат на големите партии тепърва трябва да се изследват. Тя определи като ключов фактор победата на “Продължаваме промяната”, припозната като президентската партия, която е най-близо до Румен Радев.
Димитрова посочи, че през последните години се наблюдава спад в доверието към партиите и „генерално на интереса към политическия живот на страната“.
„Ниската избирателна активност го доказа особено красноречиво. По време на предизборната кампания в нито един момент основните кандидати не заявиха кои са и какви се техните възгледи, нито съпоставиха или сблъскаха тези свои възгледи“, заяви Боряна Димитрова и напомни, че във всички големи демокрации дебатите са средство за повишаване на информираността на гражданите към даден избор.
Според нея успех е, че изобщо се състоя дебат между основните претенденти за позицията на държавен глава, като се има предвид как премина предизборната кампания за президентските избори до първия тур.
“Трябва да кажем, че дебатът е нещо много важно. В своята кампания кандидатите за президент обикаляха из цялата страна, но не се срещнаха никъде помежду си. Срещаха се само със свои симпатизанти в малки кръгове по площадите на страната”, посочи социологът.
Димитрова коментира, че когато няма предизборни дебати, тогава има псевдо средства за повишаване на избирателната активност, каквито „наблюдаваме последните два дни.”
Социологът е на мнение, че дебатът между Радев и Герджиков е “нелош”, но заради регламента и краткото време, което е било дадено за аргументация, важните теми са били само маркирани, а определени въпроси са останали висящи във въздуха. Това, което все пак избирателите са успели да видят, е по кои от точките има съгласие между двамата претенденти и къде вижданията им се различават.
Политическият експерт направи интересно наблюдение върху заявките на двамата кандидати. Според Боряна Димитрова, проф. Анастас Герджиков е показал балансирано и систематично познание върху редица теми, които са по-скоро оперативни и не засягат позицията, за която той е претендент.
“Той демонстрира мнения по темите за справяне с ковид кризата, проблемите на медицинските експерти, икономиката и енергетиката. Всичко това са сфери, които не влизат в тесния ресор на президентската институция, отбеляза социологът. – От друга страна, Румен Радев използва своята “нова Конституция” като средство в политическата игра, но не и като инструмент за по-голяма информираност на гражданите. Все още не е ясно какви точно са акцентите в нея, защото никой не я е виждал, а Румен Радев редовно се измъква с това, че чака стабилен парламент“.
Боряна Димитрова припомни, че за настоящия президент основен акцент на промените в Конституцията ще са гражданските права. „Но е важно да каже, че основно право на гражданите е правото на информираност. Ако ще гласуваме, е добре да знаем какви ще бъдат промените в Конституцията”, настоява тя.
Промениха ли електоралните нагласи проблемите в БСП? Прогнозира ли социологията изборните резултати и успя ли да улови тенденциите?
Целия разговор можете да чуете във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „В развитие“ можете да видите тук.
източник https://www.investor.bg/…………