ЧЕТЕМ СТАРИТЕ ВЕСТНИЦИ 25 ГОДИНИ НАЗАД
в-к „Стара Загора” брой 51, 1991 г.
♦ СПЕЦИАЛНО ЗА В. „СТАРА ЗАГОРА“
ЕКОЛОГИЯТА – ШАНС И ОТГОВОРНОСТ
…И настъпи отрезвление. Природата, която превърнахме в „околна среда“, вече си отмъщава, но ни показва само върха на айсберга. Човекът с болка и надежда се пита: – Има ли дневна светлина в края на тунела или виждаме само отблясъците от фаровете на експреса, с който лети приближаващата екокатастрофа? За реалностите и шансовете на екологията разговаряме със зам.-министъра на околната среда – д-р Босевски.
-Господин зам.-министър, наскоро се проведоха важни срещи с чуждестранни делегации. Какви са констатациите на специалистите за състоянието на природата в България?
-Представители на Европейската общност в лицето на програмата ФАР, както и американският екип – мистър Бийрдсли – директор на Републиканската агенция за околната среда и мистър Грийнбек – директор на Американската агенция за развитие , се запознаха обстойно с основните параметри на ЕКОЛОГИЧНИЯ СТАТУС НА БЪЛГАРИЯ. По тяхно мнение положението у нас не е по-добро, но в никакъв случай не е и по-лошо от това в останалите страни от бившия социалистически блок. Най-тежка, катастрофална е екологичната обстановка в Северна Бохемия и района на река Дунав. За нас все още има шансове, и то – немалки.
-В какви форми се изразява международното сътрудничество на Министерството на околната среда?
-След разговорите с експертите от Европейската общност се подписа Меморандум за сътрудничество, който определя като приоритетно създаването на Национална система за наблюдение и контрол на екологичното състояние (Мониторинг). За изграждането й са отпуснати 15 млн. екю (за 1991 и 1992 г.), които ще получим през есента като кредити, срещу които известни западни фирми ще кандидатстват за отделни поръчки на технологически системи. С американските специалисти подготвяме цялостна програма за сътрудничество, която ще включва конкретни съвместни разработки в областта на финансовите механизми в екологията, мониторинговите системи, промишлените замърсявания и защитените обекти, сътрудничеството с местните власти и обучението на кадри. Отделно изготвяме проучване върху проблемите на енергетиката през 1992 г., а правителството на САЩ ще отрели няколко милиона екю за финансиране на допълнителни програми за проектиране и оборудване на приоритетни обекти в България и за обучение на икономисти и юристи с еконасоченост. Болният за страната ни проблем „Русе – Гюргево“ има шансове и ще кандидатства за допълнително финансиране от Европейската общност и програмата ФАР – като обект с междурегионално значение. А контактите ни с министър Кьопфер от Германия ни донесоха помощ от 900 000 ДМ за изграждане на контролна система за наблюдение на въздушния басейн над София.
-България очевидно излиза от „задния двор“ на световната екологична проблематика. Какво е мнението на чуждестранните специалисти за българските им колеги?
-Единодушна е констатацията на всички чужди мисии за високото ниво на нашите специалисти, което ги изненадва много приятно. Хората, специалистите са нашият основен капитал, с който можем да водим РАВНОПОСТАВЕН ДИАЛОГ СЪС СВЕТА. У нас е на лице уникално сътрудничество между няколко министерства и редица неправителствени организации (партии, сдружения, фондации) по проблемите на околната среда, което подпомага създаването на НАЦИОНАЛНА СТРАТЕГИЯ и изравняване със световните стандарти. Вече се създава не само „екологична опозиция“, но и дух на конструктивизъм и сътрудничество.
-Бихте ли споделили принципите на съществуващита система за контрол. Каква е спецификата в развитието на околната среда на Хасковска област?
-В Министерството се водят на особен отчет и наблюдение 119 източника на промишлено замърсяване в страната. За 25 структуроопределящи предприятия са изготвени ЕКОЛОГИЧНИ ПАСПОРТИ, а за останалите – ЕКОЛОГИЧНИ ХАРАКТЕРИСТИКИ. За Хасковска област такива обекти са: – старозагорската фирма „Агробиохим“, СМЕК „Марица-изток“, Оловно-цинковият комплекс Кърджали, димитровградските фирми „Неохим“ и „Вулкан“ и някои обекти на фирма „Редки метали“. Районните инспекции за опазване на околната среда ежедневно предават сведения за състоянието на тези обекти и за промени в производствения им цикъл, въз основа на които отдел „Оперативна информация и контрол“ в министерството изготвя дневни справки и седмичен бюлетин. Тази информация подпомага сформирането на групи за бързо действане при нужда и се предават всяка седмица в Бюрото на ВНС, в Комисията на околната среда и в секретариата на Президентството. Провеждат се планови и внезапни проверки по сигнали на граждани (добро съдействие ни оказват доброволните сътрудници от „Екогласност“ и Зелената партия). Суровинната криза, в която е изпаднала промишлеността ни, временно облекчава екологичните проблеми, но това е ЩАСТИЕ В НЕЩАСТИЕТО, защото при съкращения първи под ударите на безработицата попадат специалистите от пречиствателните станции и районните инспекции. В Хасковска област разполагаме само с две инспекции с минимален щат (в Хасково и Стара Загора) и само с един специалист в Димитровград. Отговорността пред поколенията обаче ни задължават да променим радикално държавната политика и общественото мнение по проблемите на околната среда. Защото екологията няма алтернатива!
Любимка НАЙДЕНОВА Журналистическа агенция „Сигла“