„Спешно и на тъмно.“ ДПС и БВ предлагат улесняване на сечите и строителството в горите

"Спешно и на тъмно." ДПС и БВ предлагат улесняване на сечите и строителството в горите

ДПС предлага законови промени, които ще разрешат сеч в горите без задължително издаване на разрешително и маркиране на дърветата, предвидени за отсичане. Предложенията са внесени между първо и второ четене на промените в Закона за горите в парламента и предстои да бъдат гласувани от депутатите.

Друг проект за промени в същия закон, предложен от “Български възход” (БВ), предвижда разрешаване на строителство в горски територии, без да се премине задължителната сега процедура за промяна на статута на територията.

Коалицията от природозащитни организации “За да остане природа в България” предупреди, че ако се приемат тези промени, това “ ще нанесе тежък удар върху системата на горите”.

Двете предложения за промени в закона са внесени в понеделник – два дни преди второто разглеждане на законопроекта за промени в Закона за горите в парламентарната комисия по земеделие. Този законопроект съдържа предложения на три партии – ГЕРБ, “Продължаваме промяната” и БСП, обединени в един общ проект от земеделската комисия. Те предвиждат промени управлението на горите и режима на дърводобив.

Предложенията на ДПС и на “Български възход” са внесени между първо и второ четене на законопроекта и ще се разглеждат направо на второ четене. За поправките съобщи първо Медиапул. Редица природозащитници критикуваха проектите на двете партии.

Законопроектът на ДПС е внесен от Ализан Яхова, Петър Чобанов, Ирмен Мехмедова и Павлин Кръстев. Той предвижда възможност за сеч в горите без задължително издаване на разрешително и маркиране на дърветата, предвидени за отсичане. Проектът предвижда това да е възможно при “изключителни случаи” – заплаха за живота на хората, заплаха за инфраструктурни обекти, но и в имоти с право на строеж, както и за увредени дървета.

Законопроектът на “Български възход” е внесен от депутатите Лилия Недева и Александър Николов. Той предвижда отпадане на изискването за промяна на предназначение на горските територии за изграждане на ски писти, както и възможност за строеж на лифтове и влекове в гори, без да е нужна промяна на предназначението на териториите.

Коалицията от природозащитни организации “За да остане природа в България” смята, че тези промени биха довели до повече незаконни сечи.

“Разрешаването на сеч на немаркирани дървета и сеч без издадено позволително ще компрометира съществуващата система за опазване и контрол в горските територии и ще доведе до множество незаконни сечи”, посочват природозащитниците.

Организацията сравнява предложенията на “Български възход” с т.нар. поправка “Витоша ски” от 2011 г. Тя беше предложена от първото правителство на ГЕРБ и предвиждаше възможност за строеж на нови ски писти, влекове и лифтове, без да се изисква промяна на предназначението на земята. Смяташе се, че поправката облагодетелства частни дружества, които стопанисват ски съоръжения във Витоша и Пирин. Накрая промените бяха отменени след протести.

“Спешно и на тъмно се готвят промени, които биха разрешили строителство за негорски цели в горите (например ски писти и влекове), без да се променя статута на горската територия, биха ощетили горските предприятия и стопаните на гори, биха довели до повече незаконни сечи”, пише още организацията.

Пред Медиапул една от вносителите на проекта на ДПС Ализан Яхова каза, че поправката не цели безконтролна сеч и добави, че тя ще се прилага само при извънредни случаи. В мотивите на проекта на “Български възход” се посочва, че промените засягат лифтове и влекове, които са “незаконно изградени, но не противоречат на строителните правила и норми”, както и че ски пистите “не се отличават от ливадите или пасищата” и не представляват строежи.

Разглеждането на предложенията на второ четене в комисията по земеделие на Народното събрание предстои в сряда.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036