Споразумението с Украйна – дума не може да става за изпращане на войници

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте призова от полигона „Ново село“ страните членки да продължат военната помощ за Украйна, да отделят повече средства за отбрана и да увеличат производството в отбранителната индустрия.

Председателят на парламента Наталия Киселова пък отказа да включи в дневния ред на НС споразумението с Украйна за сътрудничество в областта на сигурността.

„Споразумението произтича от пакта за Украйна, който беше договорен на срещата на върха на НАТО през тази година. Към днешна дата от НАТО са останали България и Унгария, които не са подписали такива споразумения с Украйна. Тук не става дума за конкретизиране на предоставяне на военна помощ. И дума не може да става за изпращане на войници“, коментира в „България сутрин“ Пламен Димитров от Българското геополитическо дружество.

Политическото споразумение е важно за Украйна

Според Пламен Димитров може да се окаже, че Доналд Тръмп ще форсира преговорите за мир между Русия и Украйна. Тези споразумения са гаранции за подкрепа, която Украйна има от държавите от Европейския съюз и тя сама трябва да определя кога и при какви условия ще преговаря, разясни Димитров пред Bulgaria ON AIR.

Той уточни, че след рамковото споразумение може да се договарят по-конкретни параметри на сътрудничество.

Пламен Димитров изтъкна още, че няма как държавите членки на НАТО да подписват подобни споразумения и всяка държава решава сама дали да го направи. Марк Рюте обаче очаква държавите от НАТО да продължат да оказват военна подкрепа на Украйна.

Защо точно сега трябва да подпишем споразумението

По думите на Димитров е смущаващо това, че предложението се внася в парламента часове преди самото подписване на споразумението. Димитров се пита какво е накарало премиера Димитър Главчев да реши изведнъж, че трябва да получи мандат за подписване и от Народното събрание.

А Володимир Зеленски разчита, че в бъдеще такова споразумение с България все пак ще бъде подписано.

Димитров е на мнение, че се търси съгласие за правителство не на евроатлантическа основа и на база разделението Русия – Украйна. Донякъде неподписването на споразумението с Украйна било знак за преформатиране на вътрешнополитическия терен в България.

Гледайте целия разговор във видеото.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase. https://www.dnes.bg/