Снимка: Cem Ozdel/Anadolu Agency via Getty Images |
Срещата между руския външен министър Сергей Лавров и украинския му колега Дмитро Кулеба в Турция завърши без особен напредък по основните теми, предава Ройтерс, цитирана от The Guardian.
На пресконференция след срещата Кулеба заяви, че не е постигнат напредък по спирането на огъна и че Лавров не се е ангажирал с хуманитарен коридор в Мариупол, където според него ситуацията е най-тежка.
Той каза, че провеждането на срещата не е било лесно, но че е готов да се срещне отново с Лавров в същия формат.
Кулеба заяви, че Украйна е готова да търси балансирани дипломатически решения, но и че страната няма да се предаде.
Впечатлението му е, че Русия в момента не е в състояние да установи спиране на огъня и че не са обсъждали военни доставки на Украйна, допълни той. Украйна е готова на дипломация, но и да се защити, каза още Кулеба.
Украйна не може да спре войната, ако страната, започнала агресията, няма желание да го направи, каза външният министър, добавяйки, че не е било лесно да слуша Лавров по време на срещата.
Той изрази надежда, че Русия ще позволи хуманитарния коридор в Мариупол да функционира, което според него е приоритет, и че ще могат да постигнат 24-часово примирие.
Лавров, от своя страна, каза на пресконференцията, че е напомнил на Украйна, че Русия е представила своите предложения и че са обсъдили хуманитарни въпроси.
Той каза още, че Русия е готова да обсъди гаранции за сигурност за Украйна и че Русия ще излезе от кризата с нови позиции в света и без илюзии към Запада. Той даде обещание, че Русия ще се опита никога повече да не бъде зависима от Запада.
Лавров заяви, че правата на собственост на Русия са били потъпкани от Запада, че страната ще издържи на кризата и че Украйна явно иска да се провеждат срещи просто заради самите срещи.
Кулеба, от своя страна, каза, че Русия явно ще продължи с офанзивата си и ще иска Киев да се предаде, което няма да се случи.
Сергей Лавров допълни още, че руският президент Владимир Путин няма да откаже среща с Володимир Зеленски, за да обсъдят „специфични“ въпроси“.