Снимка: БГНЕС |
Стандартите на българските родилни отделения не са осъвременени и са „архаични“. Това заяви пред БНР Надежда Цекулова, журналист и правозащитник, съосновател на мрежа за съвременна родилна грижа.
В българските болници бебетата системно се отделят от майките много по-рано и за много по-дълго време от допустимото по съвременните медицински препоръки, обясни тя.
А най-важно за майката и бебето е да имат своя спокоен първи контакт, да разполагат със своите часове, в които да се опознаят и свържат.
По думите й всяка жена, която е била здрава по време на раждането си и е родила здраво бебе, връщайки се назад в спомените си, ще си даде сметка, че намеците, които са направени по повод умишлена размяна на бебета при последния случай в Шейново, са абсурдни. „Подобно нещо е невъзможно да се случи в болнична среда“, смята тя.
Според нея „отговорните фактори в здравеопазването не разбират чисто човешката драма в случилото се“.
„Организира се лов на вещици. Търси се някой, който да бъде изкаран през камерите и посочен като виновник, не се търси системният проблем“, смята Цекулова
Тя посочи още, че ако някои процедури са като в развитите здравни системи, „няма никакъв шанс една майка да не успее да се запознае с бебето си след раждането му“.