Старозагорските читалища и фестивалът „От Игнажден до Коледа“. „Пробуда 1927“

Народните читалища „Пробуда 1927“ с. Горно Ботево, „Димитър Наумов-1908“ с. Преславен, „Стефан Генчев-1901“ с. Хрищени, „Развитие-1878“ с. Дълбоки и „Развитие-1918“ с. Оряховица организират Национален онлайн фестивал „От Игнажден до Коледа“. Представяме ви старозагорските читалища, съхранили и съхраняващи българщината.

Народно читалище „Пробуда 1927“ с. Горно Ботево, община Стара Загора е създадено през 1927 г. на 14 април.

Читалището е основна културна институция в селото и като такава се стреми да задоволи културните потребности на местното население.

Национален онлайн фестивал „От Игнажден до Коледа“

Основна цел на читалището е запазването на родовата памет, на традициите и обичаите, които са основен белег за съхранението на нашата идентичност, защото култура – това е онова, което остава, когато всичко друго е забравено.

Читалището е организатор или съорганизатор на всички чествания на бележити дати и годишнини, всички празници и мероприятия, провеждани в селото.

Пръв жител на Горно Ботево бил някакъв си бей, дошъл от Анадола

Посредством автентичните български песни, които са най-прекия път до всяко сърце Женската певческа група за автентичен фолклор „Тракийка“ и Детско-юношеската певческа група „Тракийче“ от години веселят и сгряват душите на горноботевци.

Освен на местно ниво групите участват в регионални и национални прегледи и конкурси, свидетелство за което са многото получени грамоти и благодарствени адреси. Певческата група е създадена през далечната 1956 г. от тогавашния директор на местното училище Радослав Костадинов, а от 2006 г. носи името „Тракийка“.

Лазарската и коледарската групи всяка година са чакани с радост в домовете. На всяка Цветница лазарската група участва в организирания от Община Стара Загора и НЧ „Развитие“ село Дълбоки, детско-юношески фолклорен празник „Изворът да не пресъхва“. Библиотеката е основен източник на информационна и културно-просветна дейност в населеното място.

Провеждат се различни библиотечни мероприятия: периодично запознаване на читателите с актуалната и новопостъпила литература в БФ, за целта се изготвят и тематично-библиографски списъци, които се предлагат на вниманието на населението; провеждане на литературни срещи. Във връзка с дати и годишнини от бележити събития се подготвят тематични кътове, които целят да се рекламира съдържанието на фонда и да се увеличи обръщаемостта. Подготвяме до пролетта да бъде открита етнографска сбирка с дарени от местните жители предмети на бита и запазени автентични носии. Тъй като по-голямата част от жителите на селото са потомци на тракийски бежанци, всяка година по Димитровден в селото се организира тракийски събор, в чиято организация и реализация читалището дейно участва.