Възможност за участие в конкурса тази година ще имат също граждани и неправителствени организации
27 март 2018 г., София. Днес бе даден старта на третото поредно издание на конкурс ЕКООБЩИНА. Той се организира от Френското посолство в България, а още от първото си издание, се ползва от високия патронаж на Президента на Република България и силната подкрепа на Министерството на регионалното развитие и благоустройството и Министерството на околната среда и водите.
[ad id=“225664″]
ЕКООБЩИНА е конкурс, който има за цел да открои добрите практики на местно ниво в пет ключови области, които представляват стълбовете на едно устойчиво градско развитие. Категориите в предишните издания на конкурса бяха „Устойчиво управление на водите“, „Устойчиво управление на битовите отпадъци“, „Устойчива мобилност“, „Енергийна ефективност на сградите“. През 2018 г. те се допълват от категорията „Устойчиво управление на публичните пространства“, която има за цел да отличи политиките на общините в България по отношение на развитието на публичните пространства. Друг нов момент в провеждането на конкурса през 2018 г. е създаването на категория, „Спорт и гражданско общество“.
Официален домакин на събитието беше Н.Пр. Ерик Льобедел, посланик на Франция в България, като негови гости бяха Атанаска Николова, заместник-министър на околната среда и водите, и Валентин Йовев, заместник-министър на регионалното развитие и благоустройството.
[ad id=“263680″]
„По време на „ONE PLANET SUMMIT“, който се проведе на 12 декември в Париж, президентът на Франция Еманюел Макрон подчерта ключовата роля на отделните държави, но също така и на общините и предприятията, в борбата срещу климатичните промени […] „ЕКООБЩИНА“ представлява конкурс, който отличава българските общини, работещи за подобряване качеството на живот на своите граждани и, същевременно с това, е платформа за сътрудничество между българските и френските публични власти, асоциации и предприятия в областта на устойчивия град“, каза Н.Пр. Ерик Льобедел, посланик на Франция в България по повод третото издание на инициативата.
„Радвам се, че конкурсът ЕКООБЩИНА се разширява, включвайки и нови категории. МОСВ и тази година осигурява експертна и финансова помощ за осъществяването на инициативата. Местните власти имат важна роля за постигане на по-чиста околна среда и Министерството работи в активно партньорство с тях за осигуряване на високо качество на живот за гражданите. Чрез финансовата подкрепа на Оперативна програма „Околна среда“, ние осигуряваме по-добро и екологосъобразно управление както на водите, така и на отпадъците в България“, каза г-жа Атанаска Николова, заместник-министър на околната среда и водите.
[ad id=“236999″]
„Щастлив съм, че за трета поредна година МРРБ е партньор в конкурса ЕКООБЩИНА. Това е поредното издание на проекта, което значи че той е вече традиция. Конкурсът цели да насърчи устойчивото развитие на българските общини в областта на управлението на водите, отпадъците, енергийна ефективност и устойчива градска мобилност, защото интелигентните градове са бъдещето. Това е примерът, който много страни от Европа прилагат успешно и ние следваме. Надявам се, че подкрепата и програмите, които осигуряваме от МРРБ, ще допринесат общините да са все по-екологосъобразни“, сподели г-н Валентин Йовев, заместник-министър на регионалното развитие и благоустройството по повод подкрепата на МРРБ за проекта.
В петте категории на конкурс ЕКООБЩИНА са поканени да участват всички общини в България, а в новата категория „Спорт и гражданско общество“, могат да участват всички граждани и неправителствени организации. В хода на инициативата ще бъдат проведени семинари по темите на петте категории, на които френски експерти ще представят опита на общините във Франция. Първият семинар на тема „Устойчиво управление на водите” ще се проведе на 17 април 2018 г., а този „Устойчиво управление на отпадъците” ще бъде на 24 април 2018 г.
[ad id=“237001″]
Общините-кандидати ще се борят за наградите „ЕКООБЩИНА 2018“ и тридневно учебно посещение във Франция за двама представители на общината лауреат. Както и при миналите издания, във всяка категория ще има по двама победители – един от малка и един от голяма община. Според графика на дейностите общините ще могат да присъстват на семинарите и ще подават кандидатурите си до 31 юли 2018 г. Всяка една от общините може да кандидатства и в петте категории. Окончателното решение на журито ще бъде обявено на официалната церемония по награждаването на победителите, която ще се проведе през октомври 2018 г.
Победители в „ЕКООБЩИНА“ 2017, бяха 8 общини по две във всяка една категория – Драгоман и Павликени (категория „Устойчиво управление на водите“), Столична община и Златоград (категория „Устойчиво управление на отпадъците“), Смядово и Габрово (категория „Енергийна ефективност на сградите“), Бургас и Самоков (категория „Устойчива мобилност“). Техни представители посетиха френските градове Париж, Лил, Нант и Ланс, като по време на пътуването се запознаха с представители на местната администрация, обмениха опит. Общо в двете издания на инициативата досега, през 2016 г. и 2017 г., участие взеха над 65 общини, които подадоха 100 кандидатури в четирите категории. Общините-лауреати бяха оценени за добрите практики и постиженията си в устойчивото развитие.
Представители на корпоративните партньори на проекта бяха Рено Пирел, генерален мениджър на „Рено Нисан“ в България, Снежана Семова, генерален директор на Saint-Gobain Weber за България, Фредерик Фарош, регионален директор на Веолия за България, Мигел Анхел Санчес Кандон, изпълнителен директор на Декатлон за България и Мартин Заимов, изпълнителен директор на Регионален фонд за градско развитие. Компаниите несъмнено подкрепят идеята на конкурса, като и през тазгодишното му издание, те ще раздадат своите награди на общините-победители с цел насърчаване на подобен тип екологични политики.
[ad id=“238430″]
За ЕКООБЩИНА
Конкурсът „ЕКООБЩИНА“ се организира от Френското посолство в България. Поводът за него е стратегията „Европа 2020“ и нейната водеща инициатива „Европа за ефективно използване на ресурсите“. Според нея всички ресурси трябва да се управляват устойчиво ― от суровините до енергията, водата, въздуха, земята и почвата. Постигането на тези глобални цели е възможно единствено, чрез постигането им в местните общности, за което отговорност носят местните власти.
Конкурсът се провежда за трета поредна година и е отворен за участието на всички български общини. Основните критерии, за които представителите на журито ще следят са: действителни постижения на общините в петте разглеждани области; проекти за следващите пет години; значимост на средствата, отделени за разглежданите области, спрямо наличния ресурс; измерение партньорство, съгласуване и комуникация с всички съответни заинтересовани страни (граждани, сдружения, предприятия, други общини), при изработването и провеждането на политиките; оригиналност на инициативите. Кандидатурите на общините ще бъдат оценявани от експертно жури във всяка една област. В края на конкурса ще бъдат връчени по две първи награди във всяка една от петте категории, съответно за община с население до 10 000 души и с население над 10 000 души за категорията „Устойчиво управление на водите“ и до и над 40 000 души за останалите категории.
В изданието на конкурса през 2018 г., всички граждани и НПО, които имат интерес в областите спорт и здравословен начин на живот, ще могат да вземат участие в него. От всички кандидатури ще бъдат избрани 10, които в последствие ще бъдат поканени на уъркшоп за доусъвършенстване на идеите си.
Повече информация за конкурса можете да намерите като проследите линка www.ecoobchtina.bg. Следете всички новини за инициативата и на нейната фейсбук страница.