Стартъп помага на финтех сектора да се бори със заобикалянето на санкциите срещу Русия

Стартъп помага на финтех сектора да се бори със заобикалянето на санкциите срещу Русия

Снимка: Pixabay

Seon, стартъп, който помага на финтех компании като Revolut да се справят с онлайн измами, набра 94 млн. долара за разработването на нови инструменти за предотвратяване на избягването на санкции от страна на Русия, пише CNBC.

Базираната в Лондон компания набра свеж капитал в рамките на кръг, воден от IVP, инвестиционна фирма от Силициевата долина, която е подкрепяла компании като Netflix и Twitter. Партньорът в IVP Майкъл Миао се е присъединил към борда на Seon.

Досегашните инвеститори Creandum (ранен инвеститор в Spotify) и PortfoLion също са се включили, както и редица бизнес ангели, включително главният оперативен директор на Coinbase Емили Чой и главният изпълнителен директор на UiPath Даниел Дайнс.

Seon, сред чиито клиенти попадат Revolut, Afterpay и Nubank, твърди, че технологията ѝ е проектирана така, че да улеснява фирми от всякакъв тип в борбата с измами.

Софтуерът ѝ анализира имейл адресите на потребителите, телефонни номера и други данни за създаване на „дигитален отпечатък“ и използва машинно обучение, за да определи дали са истински, или подозрителни.

След последния си кръг на финансиране фирмата е оценена на 500 млн. долара, твърдят двама анонимни източници, запознати с темата.

Спиране избягването на санкциите срещу Русия

Тамаш Кадар, главен изпълнителен директор и съосновател на Seon, твърди, че компанията му се радва на повишено търсене на инструменти, които премахват трансакции от санкционирани физически и юридически лица и „политически изобличени лица“, предвид руската инвазия в Украйна.

Част от средствата ще бъдат използвани за справяне с възможното използване на финтех приложения за пране на пари и заобикаляне на санкции. По думите на Кадар компанията работи по звено, което да помага на базата от клиенти в тази посока.

Компаниите за финансови технологии са под все по-голям натиск да отговорят на санкциите срещу Русия, особено като се имат предвид опасенията, че контролът при тях може да е по-слаб от този на банките. През февруари PayPal заяви, че е премахнала повече от 4 млн. акаунта, след като е открила, че са „незаконни“.

Освен това Seon работи по функция, която ще верифицира компаниите онлайн и ще проверява дали техните акционери не попадат в някой от списъците със санкции.

Подобни инструменти могат да откриват дали някой „не създава подставени компании за пране на пари“ или „фалшива самоличност, за да скрие активите си“, коментира Кадар. За Seon е приоритет тази функция да бъде добавена още през следващото тримесечие, допълва той.

Руската война срещу Украйна означава, че „вероятно никога не е имало по-предизвикателно време за международните финансови институции“, твърди Чарлс Делингпол, главен изпълнителен директор на платформата, бореща се с прането на пари, ComplyAdvantage, както и ранен инвеститор в Seon.

Експанзия в САЩ

Средствата ще отидат и за подпомагане разширяването на Seon в Съединените щати, както и в Латинска Америка и Азия.

„Ще разширим значително американския си екип“, коментира главният оперативен директор на Seon Бенс Джендрушак. „Онлайн измамите са основен проблем в САЩ“.

Миналата година компанията отвори нови офиси в Остин, Тексас, и в Джакарта, Индонезия. Освен това увеличи четири пъти работната си сила до 200 души. Seon очаква приблизително да удвои броя на служителите си през следващите 12 месеца.

Компанията казва, че годишните ѝ приходи почти са се утроили през 2021 г., а клиентската ѝ база е нараснала повече от два пъти – от 100 на 250.

Кадар и Джендрусак основават Seon в Будапеща, Унгария, през 2017 г., след като завършват университет. След това Кадар мести централата на компанията във Великобритания Seon се конкурира с редица стартъпи, включително израелската фирма Riskified и базираната в САЩ Arkose Labs.

https://www.investor.bg/