АЛЕКСАНДРА НИКОЛОВА
За достойнствата £ като човек и учител нейният колега Крум Бошнаков при разговор през лятото на 2019 г. сподели: „Тя бе голям човек! Много възпитана, много умна, много ерудирана. Пълнила ми е душата със своите знания и със своето държане.“ Подобни спомени за нея има и Стойко Стойков, който първоначално, поради излизането £ в отпуск по майчинство е бил назначен на нейно място във Втора гимназия, а след това по искане на Таня Павлова – директорката на Първа гимназия преминава на работа там.
Стефан Саранеделчев: Казанлъшките учители – ДОБРИНА СТОЯНОВА
Учителката ми по руски език в шести клас в ОУ „Хр. Смирненски“ през учебната 1959/1960 г. Александра Николова (по мъж) по баща е с имена Марковна Богданова.
Ето какво ми разказа за нея дъщеря ѝ Нина Паскалева: „Майка ми е дъщеря от смесен брак на българин с рускиня. Дядо ми Марко е от копривщенски род. Навремето неговият дядо, който е бил учител се е заселил в казанлъшкото село Карагитлии (сега с. Виден) и е основател на тамошното училище. Той става причина дядо да отиде да учи в Русия. Там се запознава с баба ми, женят се и моята майка се ражда в гр. Харков на 15.10.1921 г. Дядо е отлагал с времето приемане на съветско гражданство, но в началото на 1937 г. Сталин разпорежда всички чужденци, които нямат съветско гражданство в срок до две седмици да напуснат СССР. Така тяхното семейство (дядо, баба, майка и вуйчо ми) идват в България и се установяват в Казанлък. Майка, която до този момент е учила в Харков, не е знаела български език и поради това се е наложило с една година да се върне назад в обучението. За да научи български много ѝ е помогнал поетът Алеко Андреев-Пламенов. До края на живота му нашето семейство много се уважавахме с него. Когато той напишеше нещо, идваше първо с майка ми да го сподели и да поиска нейното мнение.
Майка завършва средно образование през 1941 г. в Казанлъшката смесена гимназия. Завършва и руска филология в Софийския университет „Св. Кл. Охридски“. Била е учителка по руски език отначало във Второ средно училище „Кирил и Методий“, след това от 1957 до 1960 г. в ОУ „Хр. Смирненски“, а от септември 1960 г. до пенсионирането си в ОУ „Г. Кирков“. Почина след тежко боледуване от рак на 9 ноември 1972 г.“
Александра Николова има две деца: Нина, завършила руска филология в СУ „Св. Кл. Охридски“, дълги години учител по руски език в Казанлък, и Стефан – завършил ВВМУ „Н.Вапцаров“ – Варна и работил като инженер във Варна, а след това в Казанлък.
ЗАРАТА ви запознава с книгата на Стефан Саранеделчев 164 КАЗАНЛЪШКИ УЧИТЕЛИ ОТ 50-ТЕ И 60-ТЕ ГОДИНИ НА ХХ ВЕК.