ДУШКА ХРИСТОВА
Душка Христова
По история ни преподава Душка Христова (по баща Генчева), която основно преподаваше по този предмет в Техникума по механотехника и електротехника, а в Първа гимназия допълваше часове.
Поради влечението ми към историята бях един от любимите ѝ ученици, което продължи и в Техникума. Там тя обаче се „подвизаваше“ главно по партийна линия. Беше много активен член на тамошната учителска партийна организация на БКП. Поради различни вътрешни противоречия мнозина от учителите нямаха добро мнение за нея. Дори изказваха съмнения, че тя е една от тези, които са допринесли за уволнението през есента на 1964 г. на директора на Техникума Иван Цанев и зам.-директора Методи Ташев, а в края на 60-те години и на учителя Иван Мортев. Дали има нещо вярно в това не знам. Много от учениците, не в Първа гимназия, а в Техникума, също изпитваха някаква антипатия към Душка Христова, но това бе разбираемо с оглед тяхната технократична нагласа и нежеланието да се занимават с изучаване на история.
Стефан Саранеделчев: Казанлъшките учители – НАДЕЖДА КАМЕНАРОВА
В началото на 70-те години Христова проявява настойчиво желание да заеме овакантеното място на заместник-директор по учебната част на Механотехникума, но настроението против нея в учителския колектив е толкова голямо, че от отдел „Просвета“ предпочитат да я направят заместник-директор, но не на Механотехникума, а на Училището по автотранспорт намиращо се край язовир „Копринка“, което към него момент е професионално, а не средно учебно заведение.
Стефан Саранеделчев
ЗАРАТА ви запознава с книгата на Стефан Саранеделчев 164 КАЗАНЛЪШКИ УЧИТЕЛИ ОТ 50-ТЕ И 60-ТЕ ГОДИНИ НА ХХ ВЕК.
Стефан Саранеделчев е казанлъчанин, дългогодишен магистрат, чийто трудов стаж (поне по-голямата му част) преминава в Стара Загора.