ТАНЯ ПАВЛОВА
Родена на 1 октомври 1914 г. в с. Брястово, което отстои на около 10 км северозападно от гр. Нова Загора. Рано остава сирак, защото баща ѝ загива в Първата световна война. Поради това, голяма част от детството и ученическите ѝ години преминават по сиропиталища.
Животът ѝ е свързан с материални затруднения и без родителски грижи, което изгражда нейния характер на упорит, амбициозен, суров и строг, но справедлив човек. Средна на ръст, с рано побеляла коса, сякаш строгостта ѝ бе изписана на иначе с правилни черти нейно лице. Завършва с отличие средното си образование, а след това висше – история в Софийския университет „Свети Климент Охридски“.
Стефан Саранеделчев: Казанлъшките учители – СУЛТАНА ВЪЛКОВА
Започва работа като учител в гимназията в Нова Загора, но бързо нейната способност и амбициозност прави впечатление и през втората половина на 40-те години на ХХ в. е вече директор на това училище. В края на 40-те години със своя съпруг Кольо Драков се преместват да живеят в Казанлък. Той е назначен за главен редактор на казанлъшкия общински вестник „Искра“, а тя за директор на тогавашната Мъжка гимназия – Казанлък, която от 1954 г. е преобразувана в Първо средно училище, а от 1960 г. в Първа политехническа гимназия. Пенсионира се през 1969 г. Съпругът ѝ Кольо Драков е два пъти главен редактор на в. „Искра“ – за кратко в началото на 50-те години, а след това от юли 1959 г. до октомври 1972 г. Имат дъщеря Ирина.
Таня Павлова почина през май 2008 г. в Казанлък.
Биографичните данни са предоставени от Владимир Стойчев.
Стефан Саранеделчев
ЗАРАТА ви запознава с книгата на Стефан Саранеделчев 164 КАЗАНЛЪШКИ УЧИТЕЛИ ОТ 50-ТЕ И 60-ТЕ ГОДИНИ НА ХХ ВЕК