Стефан Саранеделчев: Казанлъшките учители – ДОБРИ КАЛАЙДЖИЕВ

ЗАРАТА ви запознава с книгата на Стефан Саранеделчев 164 КАЗАНЛЪШКИ УЧИТЕЛИ ОТ 50-ТЕ И 60-ТЕ ГОДИНИ НА ХХ ВЕК – ДОБРИ КАЛАЙДЖИЕВ

Роден е на 2 април 1938 г. в с. Александрово, Казанлъшка околия. Начално и прогимназиално образование завършва в родното си село, а през 1952 г. е приет в Техникума по механотехника и електротехника – Казанлък (ТМТЕ), специалност „топла обработка“. В първи и втори курс курсов ръководител му е Иван Коруджиев, а в трети, четвърти и пети курс инж. Илия Шарков, който изиграва много положителна роля за цялостното му изграждане като човек, а в бъдеще и като пре­подавател. Добри Калайджиев се дипломира като среден техник през 1957 г. След двегодишна войнишка служба е приет в Софийския инсти­тут за учители-специалисти и след дипломирането си там през 1962 г. е разпределен за учител по ковачество в ТМТЕ – Казанлък. Спомням си, че група от моята паралелка бяхме в един от първите му часове като препо­давател. По нищо не личеше, че този млад, със здраво телосложение, рус мъж все още няма педагогически опит. Държането му бе като на дълго­годишен учител. Самоуверен, знаещ и можещ той много добре обясня­ваше основните познания на ковачеството, след което всяко действие сам извършваше, показваше и при нужда повтаряше, потретваше. Към не­хайните и недисциплинираните не се поколебаваше да бъде драс­тично прям и строг. По негови признания той е научил много не само за учи­телската професия, но и за много житейски въпроси от своя последен бивш курсов ръководител инж. Илия Шарков. Ценеше и наученото от предходния си курсов ръководител Иван Коруджиев. Специално за кова­чеството и за преподаването по ковачество изпитваше благодарност към предходни учители по тази професия в ТМТЕ, като Лазар Стоичков (на чието учителско място след пенсионирането му постъпва), както и от майстора по ковачество Дечко Саранеделчев.

Стефан Саранеделчев: Казанлъшките учители – ГАНЧО ТОТЕВ

В свой спомен инж. Койчо В. Коев (завършил ТМТЕ през 1966 г.) споделя: „Моят мерак бе да стана ковач, но съвсем в началото на практи­ката ми по ковачество, когато бях в първи курс, трябваше да изковем чук, ама аз изгорих парчето. Калайджиев ми обясни спокойно, така и така, как да постъпя и от следващото парче успях да изкова хубав чук. Мисълта ми е как той (а и други от тогавашните ни преподаватели) разбираше къде „запецваме“ и намираше начин така да обясни нещата, че да научим и усвоим нужното.“

Добри Калайджиев работи в ТМТЕ до пенсионирането си през 1993 г. През този период е и курсов ръководител на няколко випуска обуча­ващи се по специалността „топла обработка“, като всички ученици са запазили за него най-добри спомени. Едновременно с преподавателската си работа води и извънкласни занимания на ученици по линията на Тех­ническото и научно творчество на младежта (ТНТМ). Разработката „Ко­вани изделия“, на която е ръководител е между тези, които се представят най-достойно на окръжната изложба на ТНТМ през 1985 г.

Със съпругата си Димитринка Калайджиева имат три деца: най-голя­мата дъщеря Анка е завършила ТМТЕ и сега работи в Павел баня, синът Васил също е завършил ТМТЕ, а след това висше техническо образова­ние и сега е началник-цех в „Арсенал“ АД – Казанлък, а най-малката – Румяна е детска учителка в Стара Загора

След пенсионирането си Добри Калайджиев се установява да живее в красивото средногорско село Турия – родното място на съпругата му, където поддържа като хоби своята професия – ковачеството.

Стефан Саранеделчев

Стефан Саранеделчев е казанлъчанин, дългогодишен магистрат, чийто трудов стаж (поне  по-голямата му част)  преминава в Стара Загора.