Стефан Саранеделчев: НАЧАЛНАТА УЧИТЕЛКА СТЕФАНА ДУХНЕВА

НАЧАЛНАТА УЧИТЕЛКА СТЕФАНА ДУХНЕВА

Стефана Михайлова Духнева бе друга интересна начална учителка в ОТ ТРЕТО СРЕДНО УЧИЛИЩЕ „ТОДОР ЮЛИЕВ“ – КАЗАНЛЪК.

Родена е през 1912 г. в казанлъшко семейство със стари борчески традиции. За първи път името като казанлъшки учител се среща за учебната 1950/1951 г., когато е директор на Дом „Септем­врийче“ (Пионерския дом) – Казанлък. Следващата учебна година про­дължава да е на тази длъжност, а от учебната 1953/1954 г. е начален учител на първи клас (на родените през 1946 г.) в началния курс на Народно основно училище „Т. Юлиев“.

Стефан Саранеделчев: Казанлъшките учители – Иванка Котева

Класът ѝ бе една година преди този, в който учих. Много строга и амбициозна по отношение на учениците от нейния клас. Аз обаче я познавах и в друга светлина, защото живееше близо до нас – на ул. „Ст. Орешков“ № 15 (тази част на улицата, която бе южно ул. „Цар Ив. Шишман“ не съществува от началото на 80-те години, защото там построиха жилищни блокове). Освен това бе леля на съученика ми Стайко П. Стоев, с който дружахме като малки деца, а семейството му живееше на същия адрес. Често го посещавах и разбирах, че тя може да бъде не само строга, говореща с висок, заповеднически тон, каквато бе в училище, но и нежна, чувствителна, състрадателна. Тогава по друг начин се възприемаше външният вид на тази на ръст малко над средния, с просветлена, може би руса, но взела да побелява коса, с много правилни, бих казал красиви черти жена.

След като води целия начален курс на паралелката, родени през 1946 г., от учебната 1957/1958 г. пое отново първи клас, който води през следващите четири години. В началото на учебната 1962/1963 г. се пенсионира.

Много хубави спомени за Духнева има дългогодишната казанлъшка начална учителка Костадинка Димитрова. Тя няколко пъти е била с Духнева на летни детски (пионерски) лагери. През това време, строгата през учебната година Духнева е била изключително весел човек, шегувала се е и често е давала тон за песни и на учениците, и на учителите от лагера.

Отгледа и възпита почти сама двамата си сина Живко и Никола, израснали като високообразовани хора.

Стефан Саранеделчев

ЗАРАТА ви запознава с книгата на Стефан Саранеделчев 164 КАЗАНЛЪШКИ УЧИТЕЛИ ОТ 50-ТЕ И 60-ТЕ ГОДИНИ НА ХХ ВЕК.

Стефан Саранеделчев е казанлъчанин, дългогодишен магистрат, чийто трудов стаж (поне  по-голямата му част)  преминава в Стара Загора.