Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг призова Турция да оттегли възраженията си срещу Швеция, която е „изпълнила задълженията си“ и да финализира възможно най-скоро членството на Стокхолм в Алианса, съобщи Франс прес.
Столтенберг направи това изявление, след края на двучасова среща в двореца „Долмабахче“ в Истанбул с президента Реджеп Тайип Ердоган вчера. Ден по-рано той започна нов петгодишен мандат начело на страната. Генералният секретар обяви срещата за „продуктивна“.
Турция блокира от 13 месеца насам влизането на Швеция в НАТО, заради даването на убежище на кюрдски бойци и активисти. Столтенберг каза, че „е време“ присъединяването да бъде потвърдено преди срещата на върха на Алианса във Вилнюс на 11 и 12 юли. Той добави, че за тази цел ще бъде направен „постоянен механизъм“ между НАТО и Турция, като следващата среща е насрочена за „седмицата на 12 юни“ – без да се уточнява къде ще се проведе тя.
„Присъединяването на Швеция към НАТО ще укрепи нейната сигурност, но ще направи и Турция по-силна“, отбеляза Столтебнерг и добави, че „разчита да финализира присъединяването на Швеция възможно най-скоро“.
Турция остава единствената от 31-те държави-членки на НАТО, заедно с Унгария, която все още не е ратифицирала разширяването, след като Финландия даде зелена светлина.
Вчера в Стокхолм се проведе демонстрация срещу Ердоган и НАТО, разрешена въпреки протестите на Анкара. Организатор е „Алианс срещу НАТО“ в който участва Комитетът Рожава – група, подкрепяща въоръжени кюрдски групи в Сирия, отбелязва АФП.
Столтенберг каза, че „свободата на събиране е в основата на демократичните ценности на нашите общества“, но това не означава, че трябва да се позволи на демонстриращите да попречат на Швеция да се присъедини към НАТО.
Заедно със Швеция, която избягва военни съюзи от повече от два века, молба за членство в НАТО подаде и Финландия. Финландия стана члена на Алианса в началото на април, като процесът по присъединяването ѝ също беше забавен от Турция.
Двете държави подадоха молби за присъединяване няколко месеца след нахлуването на Русия в Украйна на 24 февруари миналата година. 30-те страни членки на Алианса подписаха протоколите за приемане на двете страни през миналия юли.