Изложба „Графични пейзажи“ може да се види в залите за временни експозиции на Художествена галерия Стара Загора до 22 март, както ЗАРАТА писа. В нея са показани 36 творби, които са част от фонда графична колекция на културната институция. Сред представените художници е Стоян Йорданов, за когото ви разказваме.
Изложба „Графични пейзажи“ откриват в Стара Загора
Стоян Йорданов е роден на 1 януари 1906 г. в с. Иниджия, Лозенградско. През 1912 г. семейството му се преселва в България и се установява в с. Тулово. По-късно в Казанлък се среща с Чудомир.
Благодарение на неговото влияние формира бъдещите си интереси към живописта, карикатурата и литературата. От края на 20-те години датират първите му пейзажи, карикатури и стихотворения. Активен член е на Тракийското дружество. Обмисля издаването на хумористичен вестник „Челия“- пръв и единствен брой.
„Графични пейзажи“ в Стара Загора. Васил Захариев, бащата на българската графика
Съпруга на Стоян Йорданов е оперната певица, дългогодишна солистка в Старозагорската опера и „Почетен гражданин“ на Стара Загора Райна (Рене) Атанасова, с която сключват брак през 1935 година. От 1936 до 1942 г. семейството живее в Чирпан, където взема активно участие в културния живот на града. В Стара Загора се установява през 1944 година.
След 1932 г. Стоян Йорданов започва да печата политически карикатури и шаржове във вестниците „Пладне“, „Българан“, „Родопски страж“. Записва се и към театралната школа на Константин Сагаев. Завършва Художествената академия в София през 1934 г. със специалност „Обща декорация“. Работи като учител в с. Деково (Дупнишко) и гимназиален преподавател в Чирпанската гимназия. Рисува пейзажи от улиците и дворовете на града. Създава и поредица образи на възрожденци. Активно работи с децата в училище.
„Графични пейзажи“. Анна Крамер, еврейката от Украйна, избрала България
Съпругата на художника, оперната певица Райна Йорданова
В началото на 40-те работи като преподавател и директор на гимназията в Гюмюрджина. От 1945 г. е директор ІІ-ра старозагорска гимназия. Член е на старозагорската група на художниците и чрез нея представя поредица от свои творби. По-късно е учител в училище „Васил Левски“.
Организира една самостоятелна изложба в края на 40-те години. Макар и пенсионер през 70-те години, тогава той е преподавател в Института за детски учителки в града.
„Графични пейзажи“. Петър Морозов – талантливият художник, първият фоторепортер
Карл Йорданов участвал в реставрирането на Казанлъшката гробница