Българката Ралица Димчева Иванова е най-едрият български собственик на недвижими имоти в Дубай. Тя има 21 имота на обща стойност над 14 милиона долара, става ясно от данни на международното журналистическо разследване „Разкритията от Дубай“. Родената през 1969 г. бизнесдама е бивша съпруга на ген. Явор Матеев, командир на съвместното Командване на специалните операции в БА. Тя и синът ѝ Ален Яворов Матеев са представители в България на израелска фирма за киберсигурност, която продава шпионския софтуер „Пегас“. Също така тяхната фирма Indesign Global Limited е строила злощастния ни павилион в Дубай срещу 905 000 лв. държавни пари. Заради скандалите там започна проверка от прокуратурата, а днес стана известно, че договорите ще се проверяват и от Агенцията за държавна финансова инспекция.
Както разкри BIRD.BG, обединението „Експо 2020“, което спечели обществената поръчка за представянето ни на световното изложение, е трябвало да наеме местна фирма в Дубай, за да довърши и обзаведе павилиона на България. Получават се три оферти, като е одобрена тази на фирмата Indesign Global Limitedза 1,8 милиона дирхама /около 905 000 лв./.
Изпълнението на задачата е плачевно, както се убеди българската публика от многобройните медийни репортажи и снимки в социалните мрежи. Отвън българският павилион беше тъжно банален, за разлика от раздвижената архитектура на съседите. Интериорът пък е определян като „лоби на изоставен соцхотел“, но според изпълнителя той „създава усещането за мащабна, витална и модерна архитектура“.
Зад обединението „Експо 2020“ пък седят свързвания с депутата Делян Пеевски бизнесмен Йоанис Гиофкос и Любомир Ганчев, който е приближен на бившия министър на икономиката Емил Караниколов. Караниколов беше уволнен след паметно пътуване до Дубай в разгара на ковид-кризата за доставка на фурми, както и предполагаеми негови връзки със същия олигарх.
В хода на изложението в българския павилион се изявяваше съпругата на наркобарона Таки като рекламно лице, а най-забележимата мебелировка в българския павилион се оказа хладилникът с млечната продукция на фирмата „Лакрима“, която също се свързва с Пеевски.
BIRD.BG разкри също, че с парите за павилиона Гиофкос се е обзавел с Мерцедес AMG 63, който често може да бъде видян на жълтите павета до офиса на „Експо 2020“ на ул. „Шести септември“. Познава се по многото двойки в номера. Източници на БРРД от ОАЕ твърдят, че произходът на средствата за скъпото возило е свързан с комисионна, върната от Indesign Global Limited към Гиофкос.
Вили на „Палмата“ и седем апартамента в най-високия небостъргач Бурдж Халифа
Ралица Иванова притежава общо 21 имота в Дубай – четири вили, апартаменти и търговски площи. Класацията по скъпотия оглавяват две големи вили: 642.24 кв. м. на „Палмата“ – изкуствения остров Palm Jumeirah, която е оценена на 1 915 315 $. Втората вила е в района на Jumeirah Golf с РЗП 636.83 кв.м. и цена 1 899 181.10 $.
Следва апартамент в небостъргача Burj Halifa с площ 418.65 кв.м. за 1 248 515.50 $. В същата сграда има още пет по-малки апартамента собственост на Иванова. Според паспортните данни цялото това имане на обща стойност над 14 милиона долара е придобито след 2015 г. Иванова има и право на постоянно пребиваване в ОАЕ.
В България Ралица Иванова е регистрирана като консултант по управление и стопанска дейност, но няма фирми с нейно участие и собственост. Синът ѝ Ален Матеев има участие в няколко скромни фирми. Двамата обаче са известни в IT-средите като представители на фирмата за киберсигурност, която продава скандалния шпионски софтуер „Пегас“.
Потърсен за коментар Явор Матеев каза, че от 20 години не живее с бившата си съпруга и няма идея с какво се занимава тя. Опитите да се свържем със самата Ралица Иванова и нейния син не стигнаха до обратна връзка.
Международното разследване #DubaiUncovered /“Разкритията от Дубай“/ разкрива над 240 български граждани и пребиваващи у нас лица, които притежават имоти за над 160 милиона долара в Дубай. До момента са публикувани данните за имоти на майката на депутата Делян Пеевски, на строителният бос Велико Желев и на сестрата на зам.-главния прокурор Борислав Сарафов.
Разследването „Разкритията от Дубай“ се опира на данни за над 800 000 записа от имотния регистър на Дубай, които датират от 2020 г. и са получени от C4ADS /Центъра за напреднали изследвания в областта на отбраната, базиран във Вашингтон/. Те бяха споделени с норвежкия финансов център E24, който координира разследването на недвижимите имоти заедно с 20 разследващи медии, сред които Le Monde, Süddeutsche Zeitung, датската телевизия TV2 и OCCRP. Като част от мрежата на OCCRP BIRD е българският партньор в проекта.
***
За да научавате преди всички за нови разследвания, инсталирайте си нашето мобилно приложение:
Щом сте стигнали дотук, вероятно вече си задавате въпроса как се финансира този журналистически проект.
Отговорът е: Финансира се от чекмедже, в което читателите оставят по нещо, ако им е харесало съдържанието.
Чекирайте се и Вие!
При възможност, станете наш редовен спомоществовател с опцията Чекирай Редовно. Това ни помага да предвиждаме бъдещи разходи и да планираме дейността си за месеци напред.
БРРД Eднократно 2022 / BIRD One time 2022
БРРД Ежемесечно / BIRD Monthly
BTC: bc1q8asgyunzwue3esm7p6nj8yv7umcppssktjv6e7
Йоанис Гиофкос, известен още като Агент „Детелин“ на Държавна сигурност, е основният играч в консорциума, който взе милиони за българското представяне на…
През октомври 2021 г. след публикациите Досиетата Пандора главният редактор на БРРД Атанас Чобанов изпрати сигнал до МВР за престъпление по Чл. 313 от НК срещу Делян…